Hybrid Motor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 20 Oca 2022 Teknoloji 276  0

Bu yazımızda hybrid motorla ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Küresel ısınma tehditi her geçen gün daha belirgin hale gelirken, çevre dostu teknolojilere ihtiyaç arttı ve bu kapsamda uzun süredir çevreci olarak tabir edilmekte olan elektronik cihazların üretildiğine şahit oluyoruz.

Otomotiv sanayide 1997 yılında alternatif enerji kullanan araç fikri ortaya atılmış ve zaman içerisinde elektrik motoru üretilmiştir. Bu kapsamda pek çok çalışma yapılmış, özellikle benzinli motorunun devrinin düştüğü durumlarda devreye giren bir elektrik motor sistemi, trafiğin yoğun olduğu durumlarda çalıştırılarak trafiklerde fazla yakıtı ve egzoz gazını ortadan kaldırma görevini üstlenmiştir.

Elektrikli motor ilk üretildikten sonra zaman içerisinde güçlendirme çalışmaları almış, aracın daha yüksek devirlerde de elektrik motoru ile çalışması hedeflenmiştir. Bu sayede yakıt konusunda önemli bir tasarruf da amaçlanmıştır. Teknolojinin gelişimiyle beraber hybird motor üzerinde çalışmalar sürmüş, hybridlere ek olarak dizel hybridler de çalışmaya başlamıştır. Hybrid özelliğine sahip olan motorlar çevreci ve bütçe dosya olmalarıyla öne çıkarken, 1.6 lt Hybrid özellikli motordan elde edilen performansın 1.7 lt benzinli motordan elde edilen performans aile eş değer seviyede olduğu tespit edilmiştir.

Hybrid motorun önemi özellikle büyük bir şehirde ortaya çıkıyor çünkü trafik daha yoğun olduğundan aracın sürekli dur kalk yapacağı göz önünde bulundurulduğunda ekonomik ve çevreci hybird motora sahip otomobiller daha avantajlı oluyor. 

Etiketler: ,
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)