Huawei, Apple ve Samsung Arasındaki Savaş Nasıl Gidiyor? İşte Son Veriler

Fahri Gün 13 Ağu 2019 Mobil 202  0

Dünyanın en büyük üç akıllı telefon üreticisi olarak gösterilen Samsung, Apple ve Huawei arasındaki rekabet ne durumda? Buna dair yeni Canalys verileri ortaya çıktı.

Akıllı telefon kategorisinde son dönemde Apple, Samsung, Huawei markalarının büyük bir ağırlığının olduğunu söylemek mümkün. Peki bu markalar arasında rekabet ne durumda?

Samsung farkı açtı

Canalys cephesinden yeni bir rapor yayınlandı. Rapor, Samsung’un Avrupa pazarında son beş yılın en iyisi olduğunu tescilledi. Öte yandan bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleştirilen 45.1 milyon akıllı telefon satışında Samsung’un Avrupa pazarında açık ara liderliğinin bulunduğunu söylemek gerekiyor. Samsung geçtiğimiz yıla nazaran önemli oranda büyüme yakaladı. Geçen yıl toplam 15.3 milyon akıllı telefon satan şirket bu yıl bu rakamı 18.3 milyona çıkarmayı başardı.

Huawei düşüşte

Huawei, akıllı telefon pazarında son dönemde en çok dikkat çeken markalardan biri oldu. Apple ile girdiği rekabetten yüzünün akıyla ayrılmayı başaran şirket, daha sonra Amerikan hükümetinin ambargosuyla karşılaştı. Bu ambargo pek çok kez şirketi zor durumda bıraktı ve bu vaziyet rakamlara da yansımış gibi gözüküyor. Öyle ki Huawei, geçtiğimiz yıl Avrupa pazarında 10 milyonun üzerinde akıllı telefon satarken bu yıl 8.5 milyonda kaldı.

Apple da düşüşte

Huawei şirketinin düşüşü ambargolardan dolayı olağan karşılanabilir ancak Apple’da olağan üstü bir düşüşün söz konusu olduğunu belirtmek gerekiyor. Nitekim Apple, 2018’in ikinci çeyreğine nazaran %18 oranında bir kayıp yaşıyor.
Realme 7i İçin Yeni Yazılım Güncellemesi Yayınlandı
Galaxy J7 Android Güncellemesi Çıktı
Honor Play 5 Lansman Tarihi Belli Oldu
Galaxy A40 için güvenlik güncellemesi çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)