HTTPS (SSL) Bir Sitenin Tamamen Güvenli Olduğu Anlamına Gelmez

Fahri Gün 14 Eki 2021 Webmaster 486  0

Kullanıcıların HTTPS yani SSL sertifikası ile ilgili olarak düştüğü önemli bir yanılgı vardır. O da SSL sertifikası bulunan her sitenin güvenli zannedilmesidir.

İnternet sitelerine adres çubuğunda görülen http yani http:// veya HTTPS (https:// ) protokolü ile bağlanmaktayız. Https sertifikası , bir internet sitesine girdiğiniz zaman adres çubuğunun yeşil renkte görünmesini ve aynı zamanda tik işaretinin olmasını sağlar.

Http uzantısının sonunda S takısının olması yani HTTPS yazması, Http Secure anlamına gelir. Fakat HTTPS, bir sitenin her zaman güvenli olduğunu göstermez. HTTPS, sizin siteye göndermiş olduğunuz verilerin siteye şifrelenerek ulaşmasını sağlamakta olan bir protokoldür. Bu yüzden son derece gereklidir. Ancak görevi bununla sınırlıdır. Örneğin internet sitesinde bir zararlı yazılım bulunuyorsa siteden dolayı zarar görebilirsiniz.

Bir internet sitesinin SSL ile şifreleniyor olması, yalnızca site ile bağlantıda araya üçüncü bir kişi sızmamasını sağlamaktadır. Bu durum HTTPS kullanan bir sitenin sizi kandıramayacağı anlamına gelmez.  SSL bulunan her siteyi güvenli diye düşünerek önemli bilgilerinizi girmemelisiniz. Zaten günümüzde SSL artık standart halini almış durumdadır. Yani hemen hemen her internet sitesi arama motorlarında daha iyi çıkabilmek ve ziyaretçi kaybetmemek adına HTTPS bulundurur. Günümüzde HTTPS pek çok hosting firması tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır veya cüzzi rakamlardan satın alınabilmektedir. Yani kısacası HTTPS bir gereksinimdir ve standart halini almıştır. SSL sertifikasının bulunması bir siteyi tamamen güvenli yapmaz.

Etiketler: ,
Türkçe – Rusya Çeviri Araçları
Web Hosting Planları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Banner Reklamların Gelişimi
En Fazla Kullanılan HTML Kodları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)