HTC’nin Unutulmaya Yüz Tutmasının Nedenleri

Fahri Gün 05 Mar 2022 Mobil 98  0

Akıllı telefon alanında ünlü markalardan biri olan HTC, sektöre sunduğu katkılarla bilinmekte ancak son zamanlarda adeta unutulmaya yüz tuttu. Peki bunun sebepleri ne? Yeni içeriğimizde bu konuyu irdeledik.

Mobil sektöründe gelişmesine yönelik olarak büyük katkıları olan HTC, yıllardır eski formundan çok uzak. Ürettiği akıllı telefonlara yeterince ilgi gösterilmeyen ve günümüzde unutulmaya yüz tutan HTC bu duruma nasıl düştü? Aslında bunun en doğru cevabı şirketin yanlış politikalar uyguladığı gerçeğidir.

HTC ilk kez 1997 yılında Tayvan’da kuruldu. Tam açılımı High Tech Computer Corporation olan HTC, ilk olarak dizüstü bilgisayar üretti. Kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra ise dünyanın ilk kablosuz ve dokunmatik avuç içi cihazını tasarlamaya başladı ve böylece sektörde adeta bir devrim oluşmasını sağladı.

Avuç içinde kablosuz olarak çalışabilen dokunmatik bir cihazın düşünülüp geliştirilmesi, zaman içerisinde akıllı telefonların günümüzdeki formuna dönüşmesine yardımcı oldu. Şirket ilk dokunmatik telefonunu 2000 yılında piyasaya sürdü. Zaman içerisinde akıllı telefon alanında büyük bir pay sahibi olan HTC, özellikle kendisine özgü tasarımları ve mühendislik başarılarıyla dikkat çekiyordu. Bunun yanında HTC Sense arayüzü de seviliyordu.

Sene 2011 olduğunda pazardaki en iddialı şirketlerden biri olan HTC, Samusng ve Apple’ın arkasında üçüncü sırada yer almasına rağmen, 2011 yılından sonra büyük bir düşüşe geçti. Şirketin düşüşe geçmesine neden olan teme unsur, HTC’nin 2012 yılında şirket için aldığı yanlış karardı. O dönem şirketin CEO’su olan Peter Chou, yaptığı açıklamada HTC’nin bundan sonra sadece üst düzey telefonlar üreteceğini ifade etti. Bunun yanında telefonlarının artık pahalı olacağını da üstü kapalı bir şekilde ifade etti. Böylece markadaki uyun fiyatlı telefonların artık sonuna gelinirken HTC’nin Apple’ın yolundan gittiği düşünüldü ancak HTC’nin Apple’a nazaran dezavantaj ouşturabilecek pek çok farkı bulunuyordu.

Yaptığı hatanın farkına 2013 yılında varabilen HTC, orta segmente de yöneldi ancak hala istenen seviyede değildi. HTC, 2014 yılına gelindiğinde dünyanın ilk çift arka kameralı telefonu One M8’i satışa çıkarsada bu bile şirketin başarılı olmasına yetmedi.

Çin istilası

HTC, yaptığı şirket içi hata ile düşüşe geçerken, buna bir de Çinli şirketlerin istilası eklenmişti. Huawei gibi Çinli teknoloji şirketleri hızla fiyat performans ürünleri piyasaya sürdü ve bu ürünlerin sayısı epey artarak Çinli şirketler kısa sürede büyük bir gelişim yakaladı.  HTC’nin yanlış politikasının üzerine bir de dış etkenler eklenince şirket için düşüş kaçınılmaz oldu ve şirket zaman içerisinde çok daha az telefon tanıtmaya ve telefon sektöründen elini ayağını çekmeye başladı. 2022 yılının Nisan ayı içerisinde ise yeni bir telefon tanıtacağı öğrenildi. Eski günlerine dönmesi çok zor olsada ona şans vermek isteyen kullanıcılar hala olacaktır.

Etiketler:
Kullanıcı Memnuniyeti Konusunda En Başarılı Telefon Samsung’un!
Oppo Reno 7 Android 12 Yazılım Güncellemesi Aldı
Samsung Galaxy A53 İçin Yazılım Güncellemesi Çıktı
4 Yaşındaki Mate 10 Telefonu İçin Yazılım Güncellemesi Çıktı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)