Hertz Nedir Ne İşe Yarar?

Fahri Gün 17 Ağu 2017 Bilgisayar 3.150  0

Hertz teriminin ne olduğunu bilmek hem sağlık açısından hem de teknolojiyi doğru kullanmak açısından önemlidir. Hertz teriminin karşılığı saniye başına ekrana düşen devir sayısıdır. Yani örneğin bilgisayarı çalıştırdığınızda veya bir video açtığınızda o videonun işlemesini sağlayan yani ekran görüntülerini yenileyen olaya hertz ismi verilir. Hertz teriminin kısaltılmış ifadesi ise Hz şeklindedir.

Hertz İle İlgili İşinize Yarayacak Bilgiler

Hertz terimini pek çok bilgisayar kullanıcısı bilmez bilse bile pek önemseyip kullanmaz. Harbuki hertz ne kadar yüksek olursa  bilgisayar deneyimi de o kadar akıcı olur. Daha doğrusu ekranınız çok çabuk bir şekilde tazelendiği için gözünüz görüntüyü tabiri caizse yağ gibi akıcı bir şekilde işler.  Hertz terimi özellikle monitörlerde çok kullanılmakta olup belli bir sınırı vardır.

Günümüzün teknolojisinde monitörlerde şu ana kadar çok yüksek Hz değerlerine sahip monitörlere rastladım ve o monitörlerin fiyatları da epey pahalı idi. Hz yüksek olan monitörlerin fiyatı da yüksek oluyor.

Bunun oldukça önemli bir sebebi var;

Hertz ne kadar yüksekse bir görüntüyü o kadar akıcı algıladığınız için oyun ve videoları da hertz yüksek olan monitörde daha iyi algılarsınız. Günümüzün monitörleri genelde 60 Hertz olmakla beraber örneğin 120 Hertz ile 60 Hertz arasındaki fark ciddi ölçüdedir.  120 hertz ile oyun oynadığınızda oynadığınız oyun çok daha akıcı gelecekken 60 hertz oynadığınızda bu akıcılık bir tık düşecektir.  Ve tabii örneğin araba yarışı oynuyorsanız yarış sırasında arabanızın hareketlerini çok daha net algılarsınız.

 

 

Hertz Konusunun Sağlığa Olan Etkisi

Bildiğiniz gibi bilgisayar ekranları gözleri çabuk yoruyorlar ancak bilinçli bir bilgisayar kullanımı ile gözlerin yorgunluğunu azaltmanız mümkün. Bunun için monitörünüzü maksimum hertz değerinde kullanmayı ihmal etmeyin. Bunun için gerekirse monitörünüzün ekran çözünürlüğünden feragat edin. Çünkü bazı monitörlerde ekran çözünürlüğü yükseldikçe hertz destek oranı da aşağıya çekilir. Mesela benim eski monitörüm 1440x900p çözünürlükte 75 hertz sunuyorken 1920x1080p çözünürlükte 60 Hertz sunabiliyordu.  Hertz değeri ne kadar yüksek olursa gözünüz ekranı tararken o kadar az yorulacaktır. Bu yüzden bir monitör satın alırken bakmanız gereken en önemli özelliklerden biri sahip olduğu hertz değerleridir.

Etiketler: ,
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)