HDD Alırken Markanın Önemi

Fahri Gün 02 Mar 2021 Bilgisayar 191  0

Yeni yazımızda HDD alırken markaya dikkat edilip edilmemesi ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Depolama aygıtının kalitesi son derece önemlidir çünkü bu donanımlar sahip olduğunuz dosyaları içerisinde barındırmaktadır. Bir bilgisayarı beyni olan yer de HDD veya SSD aygıtıdır. Bu aygıtların bozulması, hasar görmesi büyük bir sorun anlamına gelir.

İnternette ufak bir araştırma yaptığınız zaman bazı markaların diğerlerinden daha güvenilir olarak lanse edildiğini görürsünüz. Ancak bu kısmen doğrudur çünkü büyük markaların büyük reklam çalışmaları olur. Sabit disk satın alırken kötü bir ürünle karşılaşmamak için iyi bir marka tercih etmeniz elbette son derece önemlidir ancak bu hususta reklamların gözünüzü boyamasına izin vermeyin.

HDD, mekanik bir sabit sürücü olup bu sürücülerin içerisinde bulunan mekanik aksamlar zaman içerisinde arızalanabilmektedir. Bazı üreticiler parçaları daha güvenli bir şekilde tasarlayabilmektedir.

HDD aygıtında marka hususunda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur daha büyük ve geniş kapsamlı testler yapan markaların ürünlerini tercih etmektir. Örneğin yedekleme şirketi Backblaze tarafından veri merkezlerinde tüketici sınıfı diskler kullanılmakta ve disklerin bozulma oranları hakkında sıklıkla veri paylaşmakta olup böylece kullanıcılara iyi bir hizmet sunuyor. Yayınlanan raporlarda özellikle Western Digital, Seagate, Hitachi markaları yer almakta olup rapora göre söz konusu üç şirket arasında en az arıza oranı bulunan marka Hitachi olurken en fazla arıza veren marka ise Seagate olarak öne çıkıyor.

Hitachi markası fiyatları genellikle daha yüksek oluyor. Seagate diskler ise genelde uygun fiyatlardan satılıyor. Sonuç olarak iki markanın politikası farklı. Seagate diskler uygun fiyatlardan satıldığından daha fazla tercih ediliyor ancak bu ürünler daha az test edilen daha dayanıksız yapıda olabiliyorlar. Hitachi markası ise kaliteyi ön plana çıkarıyor ancak fiyatları da daha yüksek kalıyor.

Bazı sabit diskler daha az güç tüketmekte olup özellikle dizüstü bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılmakta. Bu sürücüler bir süre hareketsiz kaldıktan sonra okuma kafasını park edip sürücünün daha az kullanılmasını sağlar. Öte yandan SSD aygıtları HDD aygıtları daha fazla güvenlidir çünkü hareketli mekanik aksamları yoktur ancak bu sürücüler daha pahalı olduğundan HDD aygıtları da halen tercih edilmeye devam edilmektedir.

Bizim size vereceğimiz en önemli tavsiye fiyat durumuna göre Seagate, Western Digital, Hitachi markalarından birini seçmeniz ve her ihtimale karşı düzenli aralıklarla önemli verilerinizi farklı bir sürücüye yedeklemenizdir. Böylece sabit disk bozulsa bile önemli dosyalarınızı başka bir depolama aygıtı içerisinde muhafaza ederek dosyalarınızı kaybetmemiş olursunuz ve aynı zamanda fiyat olarak da tasarruflu ilerlemiş olursunuz.

Etiketler:
Windows ile Linux Arasında Farklar
CrystalDiskMark ile Disk Performansını Test Etme Yöntemi
Lenovo Legion Y9000P Ekranıyla Dikkat Çekiyor
Telefon Kullanmadan Bilgisayarda WhatsApp Açma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)