Hava Temizleme Cihazları ile Kelebek Kanatlarının İlgisi

Fahri Gün 12 May 2022 Teknoloji 204  0

Bu içeriğimizde hava temizleme cihazlarıyla kelebek kanatlarının ilgisinin ne olduğuna değiniyoruz. İşte hava temizleme cihazlarının kelebek kanatlarıyla ilgisi…

Hava kirliliği günümüzde önemli sorunlardan biri olup, hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle dünyada her yıl 5 milyondan fazla insan yaşamını yitirmektedir.

Günümüzde hava temizleme cihazları genel olarak egzozun atmosfere salınmasından hemen önce yakıt yanması sonucunda oluşan zehirli gazları ve kirletici maddeleri iyi huylu kimyasallara dönüştürmektedir.

Wyss Institute ve Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (SEAS) araştırmacıları tarafından bir kelebeğin kanadının petek benzeri nano yapısından esinlenilerek üretilen katalitik kaplama türü ortaya çıkarılmıştır. Bu yapı, havanın akabileceği kanallar oluşturmakta olup, katalizörlrerin yapı üzerindeki kesin yerleşimi reaksiyonların verimliliğini en üst seviyeye çıkaramakta, yaklaşık %80 kadar ihtiyaç duyulan değerli metallerin miktarını azaltmaktadır. Kelebek kanadından ilham alınarak oluşturulan yapı, metal katalizörlerin gözenekli iskele üzerine stratejik olarak yerleştirilmesini sağlamakta ve böylece katalitik reaksiyonun daha verimli ve uygun olmasını sağlamaktadır.

Kelebek kanatlarından esinlenilerek kaplamalar daha düşük maliyetleri ve düşük gelirli ülkelerde kullanımı ile katalitik konvertörlerin pazarını genişletmektedir.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)