GTA Trilogy Definitive Edition İncelemesi

Fahri Gün 08 Ara 2021 Oyun 425  0

Bu yazımızda GTA Trilogy Definitive Edition’ı masaya yatırıyoruz. İşte oyuna ilişkin tüm detaylar…

GTA serisinin çok sevilen üç efsanevi oyunu olan GTA 3 , GTA San Andreas ve GTA Vice City’nin yenilenmiş sürümlerini içerisinde barındıran GTA Trilogy Definitive Edition, oyun konsolları ve PC için piyasaya sürülmüş olup, oyunun yapımcısı Rockstar Games, yayıncısı ise Take 2 Interactive firmasıdır. Paket içerisinde yer alan GTA 3, her ne kadar piyasaya sürüldüğü dönemde bir efsane olsada, günümüzde yenilenmiş versiyonunda ise oyunun günümüz şartlarına göre yetersiz olduğunu, en basit tabirle tek düze olarak ilerlediğini fark edebilirsiniz. Bu nedenle GTA 3, paket içerisindeki en sıkıcı oyun olarak nitelendirilebilir. GTA Vice City ile beraber ise sinematik olarak daha fazla önem verildiği ve diyalogların daha fazla ön plana çıkarıldığı aşikar. Aynı zamanda görev çeşitliliği bakımından da Vice City ve Sand Andreas oyunlarının GTA 3’e nazaran daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Rockstar Games, çıkardığı GTA Trilogy Definitive Edition kapsamında, meşhur üçlemenin klasik özelliklerini bozmamak amacıyla fazla değişikliğe gitmemiş. Grafiklerde yapılan düzeltmeler bariz ancak oyun içerisinde kayda değer dokunuşlar bulunmuyor. Paket ilk duyurulduğunda ise arayüzden kontrol yapısına kadar günümüze uyarlanacağı açıklandığından, bu kapsamda GTA Trilogy Definitive Edition içeriğinden çok şey bekleyenlerin hayal kırıklığına uğrayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

GTA Trilogy Definitive Edition içerisinde harita güncellemelerine gidilmiş olsada çoğu zaman düzgün bir şekilde çalışmaması, örneğin rotanın sürekli yeniden hesaplanması gibi sorunlar bulunuyor. Karakter kontrolü ve silah kontrolü kısımlarında da az değişiklik var. Oyun içerisinde nişan alırken, koşarken, sürüş yaparken büyük bir değişim hissedemiyorsunuz. Yeni sistemde karakter tasarımlarının ise otomatik olarak oluşturulması gibi bir durum söz konusu. Örneğin bazı karakterler güzel gözüküyorken bazıları oldukça kötü karakter tasarımları ve bu da özensiz bir görüntü oluşturuyor.

İçerisinde 20 yıllık oyunlar bulunmakta olan serinin orjinal olan oyunları optimizasyon ve performans bakımından dönemine göre gayet başarılı oyunlardı. Günümüzde uyarlanan versiyonda ise bu oyunların performans yönündeki başarısını göremiyoruz. Çünkü oyunlar içerisinde aracın içerisinden araç çıkması, frame düşmeleri gibi çeşitli oyun içi hatalarına sıklıkla rastlanabiliyor. Switch sürümünün ise ekranın ufak olmasından dolayı daha kabul edilebilir bir performans sunduğunu belirtmek gerekiyor.

Netice itibariyle GTA Trilogy Definitive Edition , 20 yıllık oyunların üzerine olumlu yönde fazla katkı sunamayan, beklentilerin altında kalan, performans konusunda sorunlar içeren ve çeşitli oyun hatalarının bulunduğu, Rockstar Games’e yakışmayacak bir ürün oldu. GTA Trilogy Definitive Edition içerisindeki oyunları oynarken Rockstar Games’in bu pakete gerçekten özenmemiş olduğunu anlıyorsunuz. Her ne kadar özünü koruyan bir yapısı olsada ve arayüzde bazı iyileştirmeler yapılsada geliştirilmeyen dinamikler, grafiksel hatalar ve frame düşüşleri nedeniyle sınıfta kalıyor.

İNCELEME NOTUMUZ : 4.9 / 10

GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!
Ghost of Tsushima’nın PC’ye Gelmesine Saatler Kaldı!
Meşhur Savaş Oyunu Battlefield 1 Büyük Bir İndirime Girdi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)