Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 25 Eyl 2023 Bilgisayar 99  0

Yazımızda yazılım dünyasında mühim isimlerden Grace Hopper hususunda bilgilere yer vermekteyiz. İşte Grace Hopper hakkında bilinmesi gerekenler…

New York’ta 09.12.1906 tarihinde dünyaya gelen Hopper, meraklı ve zeki bir çocuk olarak biliniyordu ve henüz yedi yaşındayken bir çalar saatin çalışma prensibini incelemeye başladı. New Jersey’de eğitim hayatına başlamış olan Hopper, 1924 yılında Vassar Üniversitesini kazanmış ve 1928 yılında üniversitesini lisans derecesiyle bitirdikten sonra 1930 yılında Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmıştır. 1931 yılında Vassar’a matematik öğretmeni olarak döndü. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nden matematik doktora elde etti ve 1941 yılında doçent oldu.

Hopper 1949 yılına gelindiğinde artık kıdemli bir matematikçi idi ve Philadelphia’daki Eckert-Mauchly Computer Corporation’a katılarak önemli çalışmalar yaptı. Söz konusu şirket ordu sözleşmelerine müteakip ilk elektronik bilgisayar olan ENIAC’i oluşturmuştur. Hopper otomatik programlama fikrinin öncüsü olarak bilgisayarı kodlayabilmek için kullanmanın yollarını keşfetmiştir. A-0 isimli ilk derleyiciyi geliştiren Hopper, 1953 yılında programları sembollerin yerine kelimelerle yazma fikrini önermiştir. İngilizce bir derleyici üzerinde çalışmaya devam eden Hopper, 1956 yılında ekibi ile kelime komutlarını kullanmakta olan ilk programlama dlii olarak Flow Matic’i çalıştırmıştır. Bu programlama dlii düzenli İngilizce kullanmakta idi ve veri işleme maksadıyla tasarlanmıştı. Bu hamle bilgisayar topluluğunun genişlemesine katkı sağladı. Böylece pek çok kişinin bordro gibi iş uygulamaları için bilgisayar kullanması ve bunu yaparken daha rahat olmaları sağlanmış oldu.

1959 yılında Hopper, Codasyl konferansına katıldı ve Cobol isimli ürünü ile öne çıktı. Cobol dili ABD Savunma Bakanlığı sponsorluğunda yapılmış olan, bilgisayar şirketlerinin konsorsiyumunu içermekte olan bir proje idi ve temel hedefi bilgisayarların taşınabilirliğini sağlayarak donanım üreticileri arasında yazılım taşınmasını kolaylaştırmak ve bunu donanım nesillerine de aktarabilmekti. Cobol zaman içerisinde iş uygulamaları yazmak hususunda varsayılan seçenek olmuştur.

Pearl Harbor’ın bombalanmasından sonra İkinci Dünya Savaşı’nda ülkesine destek olmak isteyen Hopper, ABD Deniz Koruma Alanı’na katılmak için feragat alarak Harvard Üniversitesi Gemi Bürosu Hesaplama Projesi’ne atanmıştır ve orada Mark 1 ile ilgili çalışan ekibe katılmıştır. Savaş için gereken gizli hesaplamalar üzerinde çalıştı. Mesela roket yörüngelerinin hesaplanması, uçaksavarlar için menzil tabloları oluşturmak, mayın tarama makinelerinin kalibre edilmesi gibi işlerde görev aldı. Donanmaya katılabilmek için Vassar’daki fakülte pozisyonunu bırakmış olan Hopper, 1960’larda ve 1970’lerde Penn, George Washington Üniversitesi ve ABD Deniz Koruma Alanı’nda dersler vermiştir ve konferanslar düzenlemiştir. Yani öğretmen olarak da çok yetenekli olan Hopper, Bunu “Bana en çok gurur duyduğum başarıyı sorarsanız, cevap yıllar boyunca eğittiğim tüm gençler olacaktır.” Cümlesiyle de açıklamıştır.

Pek çok başarı elde etmiş olan Hopper’ın bu başarılarından bazıları; 1972’de seçkin mezunlara verilen Yale’nin Wilbur Lucius Cross Madalyası’nı alması, 1973 yılında İngiliz Bilgisayar Topluluğu Seçkin Üyesi ilk kadın Amerikalı olması, 1991 yılında birey olarak ABD’nin en yüksek teknoloji ödülünü alması, ölümünün ardından 2016 senesinde bilgisayar bilimi hususunda yaşam boyu liderlik rolü olan en yüksek sivil onur olan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’nı almasıdır.

Böylece teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Grace Hopper hakkında bilgilere yer vermiş olduk. Sormak istediklerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Etiketler: , , ,
BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)