Google Uygulama Doğrulama

Google Lisans Krizi Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları

Fahri Gün 18 Ara 2019 Teknoloji 414  0

Google ile Rekabet Kurumu arasında yaşanan krizin ardından Google önemli bazı kararlar aldı. Bu yazımızda süreçle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara değiniyoruz.


Ünlü teknoloji şirketlerinden Google, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki Android telefonlar için artık lisans sağlamayabileceğini belirtti.


Açıklamanın Sebebi Ne?


Yapılan açıklamaya sebep olan şey Rekabet Kurumu tarafından Google’a kesilen 93 milyon TL’lik cezanın Google tarafından kabul edilmemesi. Google, Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışamayacağını iddia etti ve aslına bakarsanız her şeyin özeti de bu.


Google Çekilecek Mi?


Google tarafından yapılan son açıklamaya bakılırsa şirket, Rekabet Kurumu tutumu devam ettiği taktirde çekilecek. Bu durumda artık Türkiye’de yer alan akıllı telefonlardaki Google uygulamaları etkilenecek ve çeşitli lisans sorunları boy gösterecek.


Hangi Telefonlar Etkilenecek?


Söz konusu sorundan mevcut Android akıllı telefonlar yani piyasada olan telefonlar etkilenmeyecek ancak yeni çıkacak olan akıllı telefonlarda Google servisleri bulunmayacak. Yine yeni akıllı telefonlara yazılım güncellemesi desteğinin de sunulmaması söz konusu ki bu aslına bakarsanız çok daha önemli bir problem olarak ön plana çıkıyor.


Play Store Olacak Mı?


Şu an piyasada olan telefonlarda bilindiği üzere Play Store mevcut ancak bundan sonraki süreçte piyasaya sürülecek olan akıllı telefonlarda Play Store yazılımı bulunmayacak.
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)