Google Instant Search Kararını Değiştirdi

ibrahim KIZILIRMAK 27 Tem 2017 İnternet 685  0

Son yılların en öne çıkan markalarından biri olan Google, teknolojinin yaygınlaşması ve internet kullanımının da zirve yapmasıyla beraber kendi rekorlarını bile kırmaya başladı. İnternet tarayıcıları arasında da en çok kullanılan tarayıcılardan biri olarak bilinen Google’ın asıl lider olduğu alan arama motoru. Dünyanın en aktif arama motorlarından biri olan Google’ın bu yönüyle epey bir beğeni topladığı ve adeta internet dünyasına yön verdiği de kesin. İnternet devinin son aldığı karar ise arama kriterlerinin tamamen değişeceğini gösteriyor. Öyle ki alınan son kararla beraber Google Instant Search özelliği değiştiriliyor.

Google Instant Search Nedir? Neden Kaldırılıyor?

Google tarafından yapılan açıklamayla beraber Google Instant Search özelliğinin arama motorundan kaldırılacağı açıklandı. Fakat tabi ki bununda bir nedeni var. Nedene geçmeden önce özelliğin tam olarak ne için kullanıldığına bakalım. Google Instant Search özelliği Google aramalarında kullanılan bir sistem. Bu sistem sayesinde Google arama motoruna bir arama yazarken yazdığınız kelimeler için sürekli arama önerileri gösteriliyor. Yani bir nevi akıllı tamamlama kullanılıyor. Çok daha kolay arama yapmak için kullanılan ve anahtar kelimeleri yazarken sonuçları göstermeye başlayan, Türkçe karşılığıyla anlık arama sistemi artık olmayacak.

Google Instant Search

Fakat sadece web sürüm için bu karar geçerli. Bunun dışında mobil sürümde benzeri özellik kullanılmaya devam edecek. Zaten özelliğin kaldırılmasının nedeni de aslında bu. Google son raporlara baktığında anlık arama için web sürümünde çok fazla kullanım oranı olmadığını ve buna harcayacağı enerji ile mobil interneti geliştirebileceğine karar vermiş gibi gözüküyor. Web sürümden özelliğin kaldırılması için denemelerin yapıldığı, fakat %100 yeni sistemin kullanıma girmediğini de belirtelim. Bunun için bir süre daha beklemek gerekecek.

Google Instant Search özelliğinin yerine web üzerinde farklı bir sistem kullanılıp kullanılmayacağı konusunda da bir bilgi yok. Sadece Google’ın mobil internet tarayıcısına her zamankinden çok önem vereceğini görüyoruz. Bunun için ekstra bir çalışma yapıldığını ve kısa süre içerisinde tüm bu çalışmaların duyurulacağını da hatırlatalım.

Google Cloud Artık Türkçe Dil Desteğine Yer Vermeyecek
Chrome Tarayıcısında Kullanılabilecek 5 Güçlü Eklenti
Netflix Üzerinde 2020 Yılında En Fazla İzlenen 10 Film
2020’nin En Fazla Kazanan 3 YouTube Kanalı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)