Google Drive İle İlgili Bilinmesi Gereken Tüyolar

Fahri Gün 01 Eyl 2021 Genel 454  0

En fazla kullanılan bulut depolama servislerinden olan Google Drive ile ilgili bilinmesi gereken bazı püf noktalara değiniyoruz.

Google tarafından sunulan depolama hizmeti Google Drive, özellikle Android kullanıcıları için son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Google Drive platformunun 800 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Drive kullanıcılarının yararlanabileceği bazı tüyolar bulunmaktadır. Gelin bunlara bir değinelim :

Dosyanın bir link ile herkese açık olarak paylaşılması

Drive platformunda yedeklemiş olduğunuz dosyaları sadece bir bağlantı ile dilediğiniz herkesle paylaşabilme imkanınız bulunmaktadır. Bunun için paylaşmak istediğiniz dosyaya gelerek sağ tıkladıktan sonra Paylaş seçeneğine tıklayınız. Paylaşım ayarlarını düzenleyerek bağlantıyı dilediğiniz kişi ve platform üzerinden gönderebilme şansınız vardır.

Chrome uzantısı

Drive platformu, Google’ın diğer hizmetlerinden Chrome ile entegreli bir şekilde kullanılabiliyor. Drive Chrome uzantısı ile gezmiş olduğunuz internet sitelerindeki yazıları ve görselleri kolayca bulut depolama alanına kaydedebiliyorsunuz.

Görselleri metne dönüştürme yöntemi

Drive kullanıcıları görselleri metin haline getirebiliyor. Drive’da bulunan görsel üzerine sağ tıklayarak Google Docs ile birlikte açabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman optik karakter tanıma özelliği kullanılarak görsel metin haline dönüştürülecektir. Metinde her ne kadar ufak tefek hatalar olabilsede genel olarak iyi bir deneyim sunabilmektedir. Aynı zamanda Microsoft Office belgelerini de Google Drive üzerinden görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

Drive’ın arama motoru olarak kullanılması

Google Drive platformunu arama motoru olarak kullanabiliyorsunuz. Sistemin kendi arama motoru bulunmakta olup, aradığınız dosyanın adını yazarak kolayca dosya bulabilirsiniz. Bunun için yedeklediğiniz dosyalara yedeklemeden önce anlaşılır isimler vermenizi öneririz. Örneğin düğün fotoğraflarınıza erişmek istiyorsanız düğün fotoğrafları şeklinde arama yaptığınızda dosyaların karşınıza kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Dosyaları renkler halinde sınıflandırmak

Drive platformunda dosyalarınızı renkler ile kategorize edebiliyorsunuz. Dosyaların her birine farklı klasör açmak yerine onları renklendirebilirsiniz. Bir dosyanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Rengi Değiştirin komutunu verin. İşte bu kadar kolay!

Etiketler: , ,
PUBG Taarruz Tüfekleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
YouTube Kısıtlı Modu Deaktif Hale Getirme Rehberi
TikTok Üzerinde Yaş Değişikliğinde Bulunma Yöntemi
Discord Netflix Botu Kullanma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)