Google Docs Kullanarak Ses Kaydını Yazıya Çevirme Yöntemi

Fahri Gün 09 Kas 2020 Teknoloji 2.157  0

Google kullanıcılara ses kaydını yazıya çevirme imkanı tanıyor. Yeni yazımızda bu özelliğin nasıl kullanılabileceği konusuna değiniyoruz.

Popüler doküman hazırlama hizmetlerinden biri olan Google Docs uygulamasını kullanarak sesinizi yazıya çevirebilmeniz mümkün. Sesi yazıya çevirebilmek ders sırasında veya konferans gibi etkinlikler sırasında not almak yerine sesi kaydedebilmek açısından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda kullanıcılara önemli bir kolaylık sağlanmaktadır.Bilgisayar aracılığıyla sesleri metne dönüştürmek Docs ile bir hayli pratik bir hale geliyor. Bunu uygulayabilmek için izlenmesi gereken bazı adımlar bulunuyor

Google Docs ile ses kaydını yazıya çevirme yöntemi :

İlk olarak VLC Media Player programını indirmelisiniz. Söz konusu program ses kaydını yazıya çevirme işlemi için kullanılıyor. Pek çok farklı dosya formatını desteklemesi VLC Media Player uygulamasını bu doğrultuda ön plana çıkarıyor ancak elbette siz farklı programlar tercih etme hakkına da sahipsiniz. VLC Media Player uygulamasını edindikten sonra bu defa boş bir Google Docs dökümanı açmak gerekiyor.  Doc.google sayfasını açabilmek için Google hesap bilgilerinizle giriş yapmanız , bu sebeple Google hesabınız bulunmuyorsa hesap oluşturmanız gerekiyor.

Döküman seçimi

Google Docs programını açtığınız zaman önceden hazırlamış olduğunuz dökümanlar çıkacaktır. Şablon galerisi ve boş döküman seçeneği de olacaktır. Dilerseniz hazır şablonlardan birini seçebilir, dilerseniz de boş doküman seçeneğini tercih edebilirsiniz. Boş doküman açtıktan sonra Docs üzerinde bulunan Sesle Yazma isimli aracı kullanmanız gerekiyor. Bu aracı açmak için Araçlar menüsüne girip üzerine tıklayın veya direkt Ctrl + Shift + 5 klavye tuş kombinasyonunu kullanıp açın.  Bir kez komut girdiğiniz zaman aktif hale gelecektir.

Ses kaydı ve aktarımı

Ses kaydınızı VLC Media Player aracılığıyla açabilmek için de ses kaydınızın üzerine gelip sağ tıklayın ve Birlikte Aç seçenekleri arasından VLC programını seçin. Ses kaydının açık olarak yer aldığı VLC Media Player penceresinin üzerindeki Oynat butonuna tıklayıp ses kaydınızı başlatın. Şimdi de az önce aktif hale getirdiğiniz sesle yazma aracının üzerine tıklayın ve böylece çalışmaya başlayacak ve algıladığı kelimeleri yazılara dönüştürecektir. Araç çalışır haldeyken kırmızı bir butona dönüşmekte olup durdurmak için butona basarak kolayca durdurabilirsiniz.

Biraz hatalı çalışıyor

Elbette Docs Sesle Yazma aracının şu an yolun başında olduğunu yani kusursuz olarak metin yazamadığını bildirelim. Bu sebeple çok başarılı bir sonuçla karşılaşmayı umuyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
Etiketler: ,
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)