Gizli Müşteri Nedir?

Gizli Müşteri Hakkında Merak Edilenler

NETHANESİ 04 Nis 2016 Genel 1.612  0

Mystery Shopper, yani artık Türkçe’ye giren ve herkes tarafından benimsenen Gizli Müşteri kavramı, birçok kişi için önemli bir yan gelir elde etme aracı oldu. Bunu meslek gibi görenler olsa da, aslında yan gelir sağlama aracı olarak ifade etmek daha doğru. Farklı şirketler vasıtasıyla sağlanan gizli müşteri hizmetinden kaç kişinin yararlandığı konusunda bir açıklık yok; çünkü gizli müşterilerin kim olduğunu, o gizli müşteri ve aracı şirket dışında kimse bilmiyor. İçlerinde öğrenciler, ev hanımları, memurlar, emekliler, işçiler var. 18 yaşından büyük herkes gizli müşteri olabiliyor.

Gizli müşteriler, tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışmıyor. Çalışma süresine göre, “proje bazlı iş” demek daha doğru olacaktır. Ayda bir kez iş alınabileceği gibi, haftada bir kez ya da çok daha nadir de iş alınabilir. Bu, şirketin aldığı iş yüküne ve o işlerin gerekliliklerine göre değişecektir.

Gizli müşteri olarak kayıt olduğunuz şirket, aldığı taleplere göre ilan açar. Siz de, kendinize yakın yerde olan, bütçesini kabullendiğiniz, iş tanımını yapabileceğinize inandığınız bu ilanlara başvurursunuz. Duruma göre sizden bir takım değerlendirmeleri geçmeniz istenebilir. Yani size işi vermeden önce, bazı soruları yanıtlayarak hazır olduğunuzu kanıtlamanız beklenebilir. Görevinizi gerçekleştirdikten sonra da, belirtilen süre zarfında raporunuzu oluşturup göndermekle yükümlü olursunuz.

Gizli müşterilere, genellikle görev başına 10-50 TL arası bir meblağ ödenmektedir. Bu ücretler, yaklaşık yarım saatlik ziyaretler sonucu alındığı için, aslında kısa günün kârı gibi görülebilir. Haftada bir kez 50 TL’lik iş alan bir öğrenci ya da ev hanımı, bir ayda bazı giderlerinin karşılığını çıkartabilir. Toplamdaysa, bir görev için yol, değerlendirme, ziyaret, rapor hazırlama gibi her şey dahil edildiğinde 2-3 saatlik bir işin karşılığı alınmış olur. Hiç yoktan iyi, değil mi?

Gizli müşterilere verilen görevler çeşitlidir. İçlerinde en yaygın olanı, bir mağazaya gidip, bir müşteri gibi davranmak ve gerekli gözlemleri yapmaktır. Bu görevlerde alışveriş yapılması beklenmemektedir. Ürün alımının şart koşulduğu alışverişlerdeyse, bir süre sonra iade edilmesi ya da ürün ücretinin ödenmesi vaat edilmektedir. Ayrıca telefonla müşteri hizmetlerinin aranması, şirket tarafından görevli olarak açıkça ilgili noktanın teftişi gibi görevlendirmelerde bulunmaktadır. Belirttiğimiz gibi, en sık olanı mağaza ziyaretleridir.

Gizli müşteriler, her işi alamazlar; çünkü işveren, bazı kriterler belirleyebilir. Örneğin bir kadın giyim mağazasına erkek müşteri gönderilmez ve gizli müşterinin belirlenmesi aşamasında yaşı, eğitimi gibi diğer kriterlerde göz önünde bulundurulabilir. Dahası, gizli müşterinin sahip olduğu telefon markası veya modeli, tarayıcısı gibi ekstra ürünlerin varlığı da kontrol edilebilir. Hemen her gizli müşterinin sahip olması gereken şey, fotoğraf çekebilen bir telefondur. Diğerleri çok nadir talep edilen ürünlerdir. Ses kayıt cihazı, video, tarayıcı gibi ihtiyaçlarla nadiren karşılaşılır.

Gizli müşterinin dikkat etmesi gereken en önemli şey ise görevde istenen şartlardır. Birincisi ve hepsinde bulunanı, kimliğini ve görevini ifşa etmemesidir. Ayrıca istenen gözlemleri iyi bir şekilde yapması ve raporunu hazırlarken objektif olup tüm ayrıntıları yazmasıdır. Duruma göre İngilizce bilgisi de önemlidir. Raporlar, kimi zaman çift dilli istenebilir. Rapor yazımında ise yazım kurallarına son derece dikkat etmek gerekir. Tüm bunlar, tek bir kalemden veya ayrı ayrı puanlandırılır. Sahip olunan puana göre, sonradan daha fazla veya daha az iş alınacaktır.

Ödemeler genellikle PayPal ile sağlanmaktadır. Hemen her firmanın benimsediği ödeme sistemi bu olsa da, çeşitli ödeme kanalları bulunmaktadır. Çeşitli arama motorlarıyla ya da iş ilanı siteleriyle bulunabilen gizli müşteri siteleri ve ilanları ile siz de şansınızı deneyebilir ve belki de iyi bir yan gelir elde edebilirsiniz.

Bilgisayara Kimin Ne Zaman Girdiğini Görme Yöntemi
Exxen Üzerinde Ücretsiz Hesap Açma Yöntemi
MacBook Pro Isınma Sorununu Giderme Yöntemi
Numaradan İsim Sorgulama Yöntemi

“Gizli Müşteri Hakkında Merak Edilenler” üzerine 1 yorum

  1. ayşenur dedi ki:

    boş zamanlarda değerlendirilebilecek bir şey, denenmeye değer 😉

Yorum Yapmayı Unutmayın :)