Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Fahri Gün 30 Eyl 2023 İnternet 71  0

İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi olan Alan Turing, bilgisayar ve yapay zekanın babası olarak isimlendirilmektedir. Pek çok kişi tarafından yapay zekanın mucidi olarak görülür. Yazımızda Alan Turing hakkında bilinmesi gerekenlere değineceğiz.

Alan Turing, 23 Haziran 1912 tarihinde Londra’da Dünyaya gelmiş olan İngiliz bilim insanıdır. Genç yaşta öğretmenlerinin fark ettiği yeteneğini zaman içerisinde daha ileri bir seviyeye taşıyan Turing, Sherbone Okulu’nda matematik ve fen ile ilgilendi. Ardından 1931-1934 yılları arasında İngiltere’deki Cambridge Üniversitesine dahil olmuştur. 1936 yılında hesaplanabilir sayılar üzerine karar sorunu uygulaması isimli bir bildiri yayınlayan Turing, içinde hesaplanabilir olan herhangi bir şeyi hesaplayabilen evrensel bir makine, sonrasında da Turing Makinesi kavramını ortaya koydu. Bu nedenle bilgisayarın öncüsü olarak bilinen Turing, Princenton’daki araştırma enstitüsün dahilinde kriptoloji ve matematik üzerine okuduktan sonra doktorasını 1938 yılında aldı.

Verilerin bir matematiksel iddianın kanıtlayıp kanıtlanmayacağı hususuna karar verebilen bir yöntem veya süreci geliştirip geliştirmeyeceğini düşünen Turing, sonrasında zihin hareketlerine odaklandı ve bir makinaya odaklanıp metodik sürecin analizini yaptı. Bir algoritmaya karşılık gelmekte olan birden fazla Turing makinesinin olasılığını hesaplayan Turing, her algoritmanın standart bir şekilde bir dizi talimat olarak yazılarak gerçek yorumlama işini mekanik bir süreç olarak kabul etti ve Turing makinesi algoritması şekillendirilerek evrensel Turing makinası artık çok daha gelişmiş bir hale büründü. Yani sonuç olarak bir program veya algoritma ile sağlayıp iyi tanımlanan herhangi bir göreve dönüşebilmekte olan tek bir makine ortaya koydu.

İkinci Dünya Savaşı döneminde Alman deniz iletişiminde kullanılan karmaşık Enigma kodunu kıran Turing, 1941 yılında Alman ordu mesajlarını düzenli olarak çözdü. Kod kırmadaki ilerlemeyi sürdürebilmek amacıyla daha yüksek makine çalışmalarının ortaya konulması için elektronik teknoloji kullanımı tanıtımını yaptı ve pek çok Alman mesajını çözmesi ile müttefikleri için önemli bir isim oldu. Savaş bittiğinde elektronik teknolojisinin evrensel bir makineye evrilme fikri üzerinde çalışıyordu ve bu da programlama ile fonksiyonların uygulanması yönünde önemli katkılar sağlayarak bilgisayar biliminin doğmasını sağladı. Bilim camiası için çok önemli bir isim haline gelen Turing, Manchester Üniversitesi bilgi işlem laboratuvarı yöneticisi olarak atandı ve Kraliyet Derneği seçilmiş üyesi oldu. Fakat özel hayatında kadınlara karşı ilgi duymayan yani cinsel anlamda erkeklere karşı ilgi duymakta olan Alan Turing, özel hayatının bu durumu nedeniyle hep zorluk yaşadı ve İngiltere’de eşcinsel eylemlere şiddetle karşı çıkılan bir dönemde “Kaba Ahlaksızlık” hükmü giydi. Ardından buna dayanamayan ve intihar eden Alan Turing, o zamandan bu zamana eşcinsel topluluğun simge isimlerinden biri oldu.

Öldükten 60 yıl sonra 2013 yılında Kraliçe 2. Elizabeth’in yaptığı bir törenle affedilen Turing, 40 yıllık kısa yaşamında “Yüzyılın sonunda, kelimelerin ve eğitimli görüşlerin kullanılmasının o kadar çok değişeceğine inanıyorum ki, çelişki beklemeden düşünen makineler hakkında konuşabileceksiniz.” Cümlesiyle hafızalara kazınmıştır.

Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
İnternetten Öğrenilebilecek Yetenekler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)