Geiger Sayacına Dair Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 30 May 2022 Teknoloji 361  0

Bu içeriğimizde Geiger Sayacı ile ilgili bilmeniz gereken temel noktalara değiniyoruz. İşte Geiger sayacına ilişkin ayrıntılar…

Hans Geiger tarafından geliştirilen Geiger sayacı, ölümcül radyoakitf radyasyonu tespit etmeye yarayan yararlı bir cihazdır. Buna ilişkin fikir Hans Geiger tarafından 1912 yıllarında atomu başarılı olarak bölmekte ve ve atom çekirdeğini keşfetmekte olan Erners Rutherford ile çalışırken geliştirdi. Ardından yaklaşık on altı yıl sonra öğrenci Walter Mueller’in de desteğiyle icadını yenilemeye karar verdiğinden cihaz daha çok Geiger-Mualler sayacı veya tüpü olarak biliniyor.

Geiger sayaçları günümüzde bilim insanları tarafından radyoaktif emisyonu ölçmek için kullanılmakta olup, radyasyonun insanlar ve hayvanlar için oldukça tehlikeli olduğu bilinmektedir. Radyasyon organik hücreleri hızla öldürür ve küçük bir dozu bile bulantılara neden olmaktadır.

Güçlü kuvvet evrendeki en güçlü temel kuvvet olup, sadece en küçük ölçeklerde çalışır. Protonları ve nötronları birlikte tutmak için gereken enerjiye bağlayıcı enerji denilmekte olup, izotoplar atomik kütlelerine farklı olan elementler, farklı davranışlar sergiler. Bir çift izotop aynı sayıda protona sahiptir fakat farklı sayıda nötron içerirler veya bunun tersi de söz konusu olur. Artan bir boyut ise kısa menzilli güçlü kuvveti etkisiz hate getirmekte, menzil dışındaki ölçekte de itici kuvvet devreye girmektedir.

Elektrik alanındaki davranışlara veya manyetik davranışlara bağlı olarak üç tip radyasyon yer almakta olup, negatif yüklü plakaya doğu eğilen en ağır parçacıklar iki proton ve iki nötron içermektedir. Beta parçacıkları ise 700 kat kadar daha hafiftir ve çoğunlukla elektronlardan oluşmaktadır. Evrendeki en güçlü kuvvetlerde meydana gelen bir çekişmede güçlü kuvvet içeri girerken itici kuvvet çok yüksek hızlarda çevresine parçacık fırlatır. Bu emisyon süreci de radyoaktivite olarak bilinmektedir ve atomların çürümeye uğradığı süreci ifade eder.

Geiger ölçer, radyoaktif elementleri makinenin içerisinde soy gazdan geçirir. Radyoaktif parçacıklar kutupsal yapıları nedeniyle dağıldığından gazı iyonize eder. İyonlar radyoaktivitenin kendisine nazaran kolay bir şekilde saptanabilmektedir ve bu cihazın çalışma prensibi olarak öne çıkar. Geiger sayacının bir kısmında seramik ve mika pencere ile kapatılmış metal bir silindir yer alır. İnce filmler ile çevredeki kıvrımlı radyoaktif parçacıkların rahatlıkla nüfuz etmesine imkan tanınır. Tüpün aşağıya akması ise tungstenden oluşan ince bir metal teli olup, telin ucu diğer uçtaki büyük güç kaynağına bağlanmakta ve pozitif yük biriktiremeye başlamaktadır. Radyoaktif parçacıkların geçtiği sırada gaz iyonlaştırılır. Negatif ve pozitif iyonlar, silindirik tüpün etrafında açılırlar. Negatif yüke sahip elektronlar çekilmekte iken pozitif iyonlar büyük pozitif yük tarafından itilmekte ve katoda doğru akmaktadır.

Etiketler:
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)