fosil yakıt

Fransa’nın Otomotiv Kararı Şaşırttı

ibrahim KIZILIRMAK 09 Tem 2017 Teknoloji 691  0

Çevre kirliliği her geçen gün biraz daha artış göstermeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda çevre kirliliğine neden olan en büyük sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkan fosil yakıtlar geri dönülmez süreçlere doğru gidilmeye başlandığını gösteriyor. Benzinli ve dizel araçlar ise bu süreçte en büyük tehlikelerden birisi. Karbon salınımı nedeniyle bir hayli sıkıntılı bir sonuçlara neden olan fosil yakıtlı araçlar içinse yeni önlemler alınmaya başladı.

Son dönemde bu alanda en iyi adımlar elektrikli olarak bilinen hibrit araçlar olarak gösterilmekte. Fosil yakıt tüketiminin önüne geçecek olan hibrit araçlar sürekli olarak artış göstermeye başladı. Toyota, BMW gibi otomotiv devlerinin bir bir elektrikli araç teknolojisine geçmesinden sonra yavaş yavaş ülkelerden de farklı kararlar alınmaya başladı. Son olarak Almanya’nın otomotiv kararı gündeme gelmişti. Şimdiyse Fransa tarafından benzer bir karar alındı. Alınan kararla beraber Fransa’da benzinli ve dizel araçların yasaklanacağı açıklandı.

Fransa’da Fosil Yakıt Kullanımı Bitiyor

Çevre Bakanı tarafından yapılan açıklamayla beraber en geç 2040 yılına kadar, tüm ülkede fosil yakıt tüketen otomobillerin yasaklanacağı açıklandı. Yaptıkları çalışmalar içerisinde bir dönüşüm süreci başlatacaklarını da dile getiren Fransa Çevre Bakanı Nicolas Hulot, benzinli ve dizel araçların yerine tamamen elektrikli araçların kullanılacağı ve bu yönde de markalara özel teşvikler verileceğini belirtti.

fosil yakıt

Ayrıca 2040 yılına kadar otomotiv teknolojilerinde yapılacak olan dönüşümün dışında, 2022 yılına kadar da elektrik üretimlerinde kullanılan kömürle üretim de kaldırılacak. Hava kirliliğine neden olması nedeniyle otomotiv ve elektrik üretimi alanında bu şekilde bir dönüşüm sürecine gireceği belirtilen Fransa’nın bu kadar uzun bir dönüşüm süreci içerisinde otomobillerin yakıt teknolojisini tamamen değiştirip değiştirmeyeceği bilinmiyor.

Fakat 2040 yılına kadar fosil yakıt tüketen araçlar kadar elektrik enerjisini de çok daha rahat kullanan ve maliyetleri de çok daha düşük araçların üretilmesi bekleniyor. Haliyle bu dönüşümün teknolojik gelişmelerle beraber çok daha kısa süre içerisinde tamamlanabileceği de gündemde. Fransa’nın kararının ardından diğer ülkelerde de benzer kararların alınması bekleniyor.

Signal Nedir? Signal Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iOS’ta Gereksiz Dosyaları Temizleme Yöntemleri
250 TL Bütçeyle Alabileceğiniz Hoparlörler
Office Dosya Düzenlemeleri iOS Üzerinde de Ücretsiz Oldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)