FPS Arttırmak İçin Başvurabileceğiniz Yöntemler

Fahri Gün 20 Kas 2019 Bilgisayar 257  0

Bir oyunun veya videonun akıcılığını belirleyen FPS, son derece önemli bir konu. Bu yazımızda FPS arttırmak için uygulamanız gereken yöntemlerden bahsediyoruz.


FPS bir videonun ya da oyunun ne kadar akıcı olduğu konusunda doğrudan etki yapan bir husus olup açılımı Frames per second ifadesidir. Bu ifade grafik kartınızın her saniyede kaç kare oluşturabildiğini veya monitörün saniyede kaç kare gösterebildiğini belirtir. FPS, çalıştırdığınız uygulamaya göre değişkenlik gösterebilir. Eğer görüntü 30 FPS’in altına düşerse o halde oynatılan görüntünün yavaşladığını hissedebilir ve bundan rahatsız olabilirsiniz. Bazen görüntü yalnızca FPS düşüşünden kaynaklı olmaz. Aynı zamanda ani FPS değişikliklerini de göz kasma olarak algılayabilir. Peki FPS arttırma yöntemleri nelerdir?


FPS Arttırmak İçin Bunlara Dikkat:


Güncel Donanımlar


Yapılması gereken şeylerden biri donanımları güncel tutmaktır. Bunu yazılım driver güncellemeleriyle yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz donanımların marka ve versiyon numaralarına göre güncellemeler gerçekleştirerek donanımlarınızdan tam performans almayı sağlayabilirsiniz.


Hız Aşırtma


Uygulanabilecek yöntemlerden biri hız aşırtma olup, hız aşırtma yaparak donanımlarınızdan maksimum performans ele etmeniz mümkündür. Hız aşırtma özellikle grafik kartı donanımında oldukça etkili olabilmekte. Ancak hangi grafik kartını kullandığınız son derece önemli. Overclock’un yani hız aşırtmanın biraz riskli bir iş olduğunu belirtmekte de yarar var. Örneğin overclock için müsait olmayan bir grafik kartında denerseniz sorun yaşayabilirsiniz.+Hız aşırtma yöntemini özel soğutmalı, sıcaklık değerleri tam yükte 80’i geçmeyen grafik kartlarında uygulayınız ve ayarı dengeli bir şekilde yapınız. Aksi taktirde grafik kartınız bozulabilir.


Video Ayarlarını Değiştirme


Bazen FPS arttırmak için kullanılan oyundaki video ayarlarını değiştirmenin büyük katkısı olabilir. Eğer oyun size minimum, medium , high gibi grafik seçenekleri sunuyorsa bunlar arasında seçim yaparak veyahut manuel olarak kendiniz seçerek de işlem yapabilirsiniz. Özellikle bazı grafik ayarlarını düşürmek FPS konusunda büyük katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde video çözünürlüğünü düşürmek de FPS konusunda önemli bir artı anlamına gelmektedir. Video çözünürlüğü düşük olduğunda sistem daha az yorulacaktır. Eğer ayarları her seferinde kendiniz düzeltmek istemiyorsanız üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla otomatik olarak optimizasyon da yaptırabilirsiniz.


Upgrade


Önerebileceğimiz yöntemlerden bir diğeri de upgrade uygulamaktır. Upgrade ile bilgisayar donanımlarınızın seviyesini yükseltebilirsiniz. Bunun için mevcut bir grafik kartınızı, belleğinizi veyahut işlemcinizi değişirip daha yenisini alıp takmanız gerekiyor. Eğer kurulumlarını, donanımları söküp takmasını bilmiyorsanız o halde bu konuda uzman ellerden yardım almanız gerekiyor ki bu durumda montaj ücreti masrafınız da söz konusu olur. Upgrade maliyet açısından biraz ağır bir yöntem olduğu için en son olarak bunu önerdik ancak eğer mevcut bilgisayarınızdan memnun değilseniz, FPS seviyelerinin çok az olduğunu düşünüyorsanız o halde yeni bir bilgisayar almaktansa upgrade yöntemi uygulamanız daha mantıklı. Elbette bu hususta upgrade işlemlerinin istediğiniz FPS seviyeleri için yeterli gelip gelmeyeceğini ölçüp tartmanız da gerekiyor.
Etiketler:
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)