Firewatch İnceleme

Fahri Gün 26 Ağu 2017 Oyun 720  0

Yürüme simulasyonu Firewatch’ı sizler için ayrıntılarıyla inceliyoruz.

Giriş

Firewatch geçen yıl piyasaya sürüldü ve 2016 yılı sonlandığında önemli ödüllere layık görüldü. Açıkçası oyunu oynamadan önce bir yürüme simulasyonunda en fazla ne yapılabileceğini merak ettim ve çok da iştahlı başlamadım oynamaya. Bunda yürüme simulasyonu olmasının yanı sıra bağımsız yapımcılarca kısıtlı imkanlarla yapılmış bir oyun olmasının da etkisi vardı. Ancak oyun beklediğimden fazla iyi.

Oyunun başlangıç aşamasına özellikle parantez açmak gerekiyor çünkü pek çok oyunun aksine oyunun başlangıç aşamasındaki hikayeyi size sunulan seçenekler ile siz belirliyorsunuz ve bu da oyunu daha çok benimsemenizi sağlıyor. Oyunda bir orman bekçisi olmaya nasıl karar verdiğimiz, özel hayatımız ile ilgili bilgileri de bu sayede öğreniyoruz.

Hikaye

Eşi unutkanlığa neden olan bir hastalığa yakalanan ve eşi ile görüşemeyen kahramanımız kendisine bir iş aramaktadır. Bu işi ruhani olarak yıprandığından özellikle şehirden uzak bir yerde istemektedir ve nihayetinde de orman bekçiliği işini almıştır. Üç ay boyunca ormandaki kulübesinde kalacak olan bekçimiz, yangın olup olmadığını gözlemleyecek, kendisine en yakın kuledeki bayan bekçi ile sürekli irtibat halinde olacak, ikilinin başına türlü türlü olaylar gelecektir.

Grafik ve Ses Kalitesi

Oyun grafiksel açıdan çok gerçekçi değil ancak yine de çevrenin çok güzel gözüktüğünü, grafiksel açıdan sisteminizi zorlayabilecek bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Çizgisel grafikler oyuna farklı ve güzel bir hava katmış. Atmosferi güçlü olan bir yapım. Oyunun ses kalitesi de kötü değil. Seslendirmeler oldukça başarılı ve diyalogların çok yoğun olduğu bir oyun için bu son derece önemliydi. Özellikle müzikler çok iyi seçilmiş.

Oynanış

Oyun yürüme simulasyonu yani çok fazla tuş kombinasyonunuz yok. Oyunda yaptığınız belli başlı şeyler; Yürümek için sağ sol ileri geri tuşlarını kullanmak, harita açmak, ışık açmak , bir şey almak ve eylem yapmak için kullandığınız tuşlar haricinde pek bir tuş kullanmadığınızdan basit bir oynanışı var ve buna rağmen sizi oyundan sıkmamayı başarıyor. Oyunu oynarken sonunu merak ediyorsunuz. Haritanız her ne kadar çok büyük olmasada keşif isteğinizi kesinlikle perçinliyor.  Keşif yaparken aynı zamanda kuledeki arkadaşımıza gördüğümüz bazı ilginç şeyleri rapor edebiliyor, onunla sohbet edebiliyorsunuz. Zaman zaman onun canı sıkıldığında veya bir şey olduğunda da sizinle iletişime geçiyor ve işin güzel tarafı ona vereceğimiz cevapları seçenekler arasından belirleyip kendimiz seçiyoruz. Oyunda herhangi bir oynanış hatasına da rastlamadım.

Genel Değerlendirme

OYUNA PUANIMIZ : 9.1 / 10

Firewatch keşif duygunuzu uyandıran hikaye olarak çok özgün ve güçlü bir simulasyon oyunu. Bir yürüme simulasyonundan elde edebileceğinizden fazlası bu oyunda var. Özellikle orman içinde keşifler yapmak, esrarengiz olayları çözmek, özgün bir oyuna sahip olmak istiyorsanız muhakkak denemeniz gereken bir oyun. Özellikle bağımsız bir ekip tarafından ufak bütçeyle geliştirildiği göz önüne alınırsa bu denli yüksek bir puanı kesinlikle hakediyor.

Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi
Pawn of the Dead İncelemesi
Little Nightmares 2 İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)