Finans Grafiklerinde Bulunan Mum Çubuklarının Anlamı

Fahri Gün 16 Mar 2022 İnternet 92  0

Bu içeriğimizde finans grafiklerinde yer verilmekte olan mum çubuklarının ne anlama geldiğine ilişkin olarak bilgiler veriyoruz. İşte detaylar…

Mum grafikleri teknik analizin temel yapı birimi olarak kabul edilmekte olup ilk kez Japonlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Mum grafikleri ile piyasanın açılışı, taban, tavan fiyatları ve kapanış fiyatları görülmektedir.

Beyaz ve siyah olarak iki temel mum bulunmakta olup, beyaz mum alış yönlü hareketi, siyah mum ise satış yönlü hareketini gösterir. Aynı zamanda tek muma bakarak piyasanın hangi fiyatta açılıp kapandığını anlayabilir ve alış-satış yönünün ne olduğunu kavrayabilirsiniz.

Beyaz mum çubuğu, alış işleminin daha baskın olduğunu göstermekte olup, siyah mum çubuğu ise satış yönlü işlemlerin baskın olduğunu göstermektedir. Mum çubukları farklı biçimlerde de olabilir.

Siyah mumun üst bölgesinin olup alt bölgesinin olmaması piyasa açıldıktan sonra fiyatın yükseliş göstermesini ifade eder. Fiyat yükseldikten sonra satış baskısı artmış ve aşağı yönlü durum ortaya çıkmıştır.

Alt bölgesi olan, üst bölgesi olmayan beyaz mum çubuğu ise piyasa açıldığı zaman fiyatta kısa bir süre düşüş yaşandığını, sonrasında da şiddetli bir yükseliş olduğunu ifade etmektedir. Mum çubuklarının teknik analiz yaparken kullanıldığı bilinmekte olup, analizin güvenilirliğini artırmaya yaramaktadır.

Etiketler:
Facebook Arkadaşlık İsteğini Kapatma Yöntemi
Yandex Hakkında Bilmeniz Gerekenler
e-Devlet’den Hasar Kaydı Sorgulaması Yapma Yöntemi
E-Mail Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)