FIFA 18 Demo İnceleme

Fahri Gün 14 Eyl 2017 Oyun 977  0

FIFA 18 Demo incelemesini oyun çıkar çıkmaz sizlerle paylaşıyoruz!

FIFA 18 Demo henüz daha yeni çıktı ve oyun ile ilgili ayrıntılı bir inceleme yapıp sizlerle paylaşmak istedik.Normalde sadece tam sürüm oyunların incelemesi yapılır ancak bazen çok popüler olan oyunların demolarını da inceleyebiliyorum. Özellikle de spor oyunları gibi oyunlarda demo sürüm ile tam sürüm arasında oynanış açısından bir farklılık olmuyor. Bu yüzden biz de FIFA 18 demosunu şöyle bir masaya yatırmak, böylelikle tam sürüm hakkında şimdiden bilgi sahibi olmak istedik.

FIFA 18 Demo’da Kick Off ve hikaye modu bulunmakta. Bu modlardan istediğinizi oynayabiliyorsunuz ancak ikisi de elbetteki kısıtlı. Toplam 12 takım ve 4 stadyum bulunuyor ve maç süresi en fazla 4 dakika oluyor. Neyseki efsanevi zorluk derecesini seçebildiğimiz için yapay zeka kalitesini de gözlemleme şansımız oldu.

Güzel bir müzikle başlayan demomuzda pek çok maç yaptık.  Real Madrid’e karşı efsanevi zorluk seçeneğinde oynadık ve önceki oyunlarla karşılaştırdığımızda ilk dikkatimi çeken şey oyundaki karakterlerin daha dolu dolu olmasıydı. Hem daha gerçekçi gözüküyorlar, hem de fizik olarak daha dolgun ve gerçekçi duruyorlardı. Kuş bakışı oynadığınız bir oyun olduğu için karakterlerin her ne kadar yüz ve mimikleri çok önemli olmasada fizik açısından dolu durmaları çok iyi olmuş. Aynı zamanda fizik üstünlüğü olan oyuncuların kalitesini ciddi manada hissediyorsunuz .Mesela güçlü bir takıma karşı efsanevi seviyede çalım denediğinizde en iyi oyuncuları bile almış olsanız bu hiç de kolay olmuyor. Yani oyunda çalım atmak güçleşmiş ve kafa toplarına çıktığınızda da karakterler daha gerçekçi bir mücadeleye bürünüyorlar. Oyunda şut atma ve özellikle orta açma konusunda gelişimler var. Ortalar daha hisli ve gerçekçi.

Bu arada oyundaki saha görüntüsünün yine pek çok oyuncunun içine sinmeyeceğine eminim. Gerçekçi çim görüntüsü konusunda kuş bakışı açıda oyunun ciddi manada sıkıntısı var. Çimler aşırı desenli ve aşırı parlak, kontrast ayarları da bozuk. 2017 yılında bu kesinlikle FIFA’ya yakışmıyor. FIFA 16’de üst seviye görüntüsü olan çimler, FIFA 17’den itibaren değiştirildi ve o zamandan bu zamana açıkçası yeni saha görünüşleri hiç hoşuma gitmiyor. Bu sadece benim kişisel görüşüm değil aynı zamanda pek çok FIFA oyuncusunun düşüncesi. Dememiz o ki bu oyunu satın alırsanız iyi bir çim yaması yüklemenizi öneririm.

Oyunun yapay zekası konusunda test yapabilmek için dediğim gibi en zor seviyede oyunu çalıştırdık ve sayısız maç yaptık. Rakibin oyun tarzını size göre kurduğunu görmeniz, skora göre taktik kurmalarını gözlemlemeniz oldukça keyifli. Aynı zamanda eskisine göre biraz daha mantıklı oynuyorlar ve daha dinamikler. Ancak defansif anlamda yapay zekanın yine zayıf kaldığını, alanları iyi kapatamadıklarını ve pek çok gol pozisyonu verdiklerini söyleyebilirim. Bu en kaliteli takıma karşı oynasanız bile böyle. Aynı zamanda rakip takımın kendi içerisinde oyun kurmadan direkt olarak atağa çıkması açıkçası gerçekçiliği biraz öldürüyor. Her ne kadar topa sahip olmaya çalışan takımlara karşı oynuyor da olsanız oyun haddinden fazla tempolu işliyor ve rakipleriniz çok acele ederek oynuyor. Çoklu ve doğru pres yaptığınızda elleri ayaklarına dolaşıyor mesela. Veya top geçirmeleri gereken zamanlarda yine bam güm saldırıp taktik umursamıyorlar.  Tabii aşırı tempo bazı oyuncuların da hoşuna gidiyor. Ancak genel itibariyle gerçekçilik üzerine kurgulanmış bir oyunda ona göre bir ayarlama yapılması gerekir.

Sonuç : FIFA 18 Demo’dan yola çıkarak FIFA 18 ile ilgili puanımızı şimdiden vermeyeceğiz. Tam sürüm çıkınca onu da incelemeye alıp sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ancak oyunda eksik bulduğumuz yönleri sizlerle paylaşmaya çalıştık.  Genel olarak iyi bir oyun olsada dileriz önemli eksiklikleri giderilir ve öyle piyasaya sürülür.

 

Etiketler: , , ,
Evdeyken Oynayabileceğiniz Web Tabanlı Oyunlar
Kodlama Bilgisi Olmadan Kullanabileceğiniz 5 Oyun Yapma Yazılımı
Android Telefonlarda Oynayabileceğiniz Ücretsiz Bağımsız Oyunlar
Hearts of Iron IV Etkileyici Bir İndirim Aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)