Fiber Optik Kablo

Fiber Optik’te Gelinen Son Nokta

NETHANESİ 04 Nis 2016 Teknoloji 833  0

Teknolojinin hızı gün geçtikçe artıyor ve bilim adamları her yeni gün yeni buluşlara imza atıyor.  Ülkemizde yaygınlaşmayı sürdüren Fiber optik alt yapı sistemleri dünyada hız rekoru kırdı. Uzun zamandır bilim adamlarının internet erişim hızını yükseltmek için üzerinde çalışmalar yaptıkları Fiber Optik kablo teknolojisi yeni bir rekora ulaştı. Bu yeni buluş ile bilim insanları Fiber Optik bağlantı teknolojisini 57 Gbps hızına ulaştırdılar ve bu müjdeli haberi kamuoyu ile paylaştılar.

Amerika Birleşik Devletleri Illinois Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda 50 Gpbs Fiber Optik hızının aşılarak doğru alt yapının sağlanması durumunda 57 Gbps hıza ulaşılması sağlandı. Bu hıza ulaşma deneyi 185 derece ısı altında gerçekleştirildi. Bu yeni aktarım hızının geniş veri ağlarında kullanılması ve büyük hacimli dosyaların aktarılmasında kolaylık sağlaması bekleniyor. Bu teknoloji ile internette büyük hacimli dosya paylaşımında yeni bir çığır açılacak.

Fiber optik kablo teknolojileri üzerinde daha önce yapılan çalışmalarda 2014 yılında 40 Gbps veri hızına ulaşılmıştı. ABD’de yapılan bu yeni çalışmalar ile sadece 2 yıl içerisinde 57 Gbps hıza ulaşıldı. Bu gelişmeler ile internet kullanımının daha keyifli ve kolay hale geleceği şimdiden belli oldu. Bilim adamlarının bu konulardaki durmak bilmeyen çalışmaları ve teknolojinin hızlı ilerlemesi sonucunda internet alt yapı sistemleri her geçen yıl daha da kullanışlı hale geliyor.

Samsung, Kenya’ya 1000 adet tablet bağışında bulundu
Amper Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Para Kazanmaya Yarayan Uygulamalar
LED ve LCD Arasında Bulunan Farklar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)