Fiber İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 01 Eki 2021 İnternet 531  0

Bu yazımızda fiber internet ile ilgili olarak bilmeniz gerekenlere değiniyoruz. Fiber internet nedir? Nasıl çalışıyor? İşte cevaplar…

Fiber internet kavramı son derece yaygın olup, kablolu internet teknolojilerinin en hızlı versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiber internet, çok yüksek internet hızları sunması sayesinde internet kullanıcılarının gözdesi konumundadır.

Yaklaşık 10 yıldır giderek daha fazla yaygınlaşan, özellikle son yıllarda daha da yaygın bir hale gelen fiber internet, kullanıcıların çok yüksek internet hızına erişmesini sağlıyor. Böylece kullanıcılar internet üzerinden yüksek çözünürlüklü filmler izleyebiliyor ve büyük boyutlara sahip dosyaları kısa bir süre içerisinde indirebiliyor.

Erişebileceğiniz en yüksek hızları sağlamasının yanında hala ADSL, VDSL gibi internetleri kullanım oranı olarak geride bırakmayı başaramayan Fiber internetin bunu yapamamasındaki temel neden, hala pek çok mahallede fiber alt yapısının bulunmaması ve aynı zamanda fiber internet paketlerinin ADSL, VDSL paketlerine nazaran çok daha pahalı olmasıdır. Bu bağlamda bazı aileler fiber alt yapısı olsa dahi mecburen daha düşük internet hızlarına sahip modemler ve paketler kullanmaktadır.

Düşük gecikmeyle 940 Mbps hızlarına ulaşabilme potansiyeli bulunan bir genişbant ağ bağlantısı olan fiber internet, maksimum kapasiteye ulaştığı zaman ışık hızının yüzde 70’ine denk gelebilecek kadar hızlı bir şekilde veri iletiminde bulunabilir. Aynı zamanda fiber kabloların hava koşullarından daha az etkilenmesi ve ömürlerinin uzun olması da fiber internetin önemini ve mantığını daha fazla ön plana çıkarmakta olup,  ülkemizde fiber internet hızları 100 Megabit civarında sunulmaktadır.

Fiber kablolar veriyi ışık formunda iletmekte olup, çok küçük cam fiberlerden oluşmakta olan bir yapısı bulunur ve tıpkı elektriksel verinin bakır kabloda hareket ettiği gibi veriyi taşırlar fakat veri ışık formundadır. Fiberler yaklaşık 125 micron boyutunda olup, fiber optiklerden geçen ışık formundaki veriler cihaza ulaştığı zaman tekrar elektrik formuna dönüşür ve cihazlar böylece veriyi algılayabilir. Fiber internet, birden fazla fiber optiğin bir araya gelmesiyle oluşan Fiber Optik Trunk kabloları aracılığıyla taşınmaktadır.

Etiketler:
Google’ın Telefon Dinlemesi Yapmasını Engelleme Yöntemi
Google Haritalar’da Evi Bulanıklaştırma Rehberi
Instagram Görüldü Bilgisini Kapatma Yöntemleri
Google Chrome Gizli Sekmelerine Parmak İzi Kilidi Ekleme Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)