Fastboot Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 22 Kas 2022 Teknoloji 263  0

Yeni yazımızda Fastboot ile ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte konuya dair detaylar…

Fastboot, bilgisayar sistemleri için Android cihazların flash belleğinin flash bölümlerini değiştirmeye, yazmaya imkan tanımakta olan yardımcı bir araçtır. Bilgisayarınızın Android işletim sistemine girmeden telefonunuzla iletişim kurmasını sağlamakta olan bir yazılımdır.

Cihazın temel dosyalarının belirli bileşenler ile değişiklik yapabileceği faydalı bir yazılım olan Fastboot hususunda emniyet ve güvenlik mamacıyla üreticilerin önemli dosyaları kilitlemesi söz konusudur. Üreticilerin bir çoğu önyükleyicinin kilidinin açılmasına imkan tanır. İzin verilmesi durumunda fastboot moduna girmeye, fastboot komutunun kullanılarak değişiklik yapmaya imkan tanınmış olur.

Android hızlı önyükleme moduna geçiş yapabilmek için Android Hata Ayıklama Köprüsü’nden yararlanılabilmektedir. Söz konusu yöntem bilgisayara ve çalışan ADB kurulumuna ihtiyaç duymakta olup, ADB kullanarak yani Android Hata Ayıklama Köprüsü kullanarak girmek için resmi Android geliştiricileri sitesinden Android SDK’yı edininiz ve yükleyiniz. Sonrasında Android SDK’da Platform-Tools & Google USB Drivers paketini indirerek kurmanız gerekmektedir.

ADB/Fastboot – Android SDK platform araçları ayrı paketini  indirip sisteminize almanız mümkün olup, Windows veya Mac cihazlar için indirip sisteminizin herhangi bir yerine kurabilirsiniz.

Android telefondan USB Hata Ayıklama moduna izin veriniz ve cihazınızı bilgisayar bağlayınız. Ardından sisteminizde komut istemini çalıştırınız ve bir ADB komutunu yazınız. Eğer siteden indirdiyseniz android-sdk-windows/platform-tools dizinine gidiniz ve komut istemini çalıştırınız. Sonra, “adb reboot bootloader” komutunu giriniz ve Enter’a basarak devam ediniz. Android cihazınız kapanacak olup sonrasında fastboot moduna geçecektir.

Fastboot kapatma adımları:

İlk olarak güç tuşuna 30 saniye kadar basılı tutunuz. Ardından güç tuşunu bırakıp bir süre bekleyiniz. Bir süre sonra cihazınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır ve böylece cihazınızda fastboot kapanacaktır.

Etiketler:
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)