Facebook, ZeniMax ile VR Hususunda Uzlaşmaya Vardı

Fahri Gün 13 Ara 2018 Teknoloji 481  0

Dünyanın en ünlü sosyal medya organlarından Facebook, Oculus Rift ile ilgili olarak ZeniMax’la sorun yaşıyordu. İki taraf arasında yıllardır devam eden sorun artık çözümlenmiş gibi gözüküyor.

Facebook, Oculus Rift ile ilgili olarak ZeniMax Media ile büyük bir sorun yaşamıştı. Bu sorun bir hukuki mücadeleye dönüşmüştü. ZeniMax, Oculus bünyesinde çalışan eski çalışanlarının şirket ticari sırlarını Oculus’a açıkladığını ileri sürmüş, bu iddia gerilimi tırmandırmıştı.

John Carmack da gerilimin içerisindeki isimlerdendi. id Software tüzel kişiliğinin kurucusu olan Carmack, 2013 Oculus projesinde katılan isimlerden olmuştu.

Sanal gerçeklik şirketi, 2 milyar dolar ile Facebook’a satılmıştı. ZeniMax ise 2014 yılında Facebook aleyhine bir hukuki mücadele başlatmıştı ve amacı Oculus başlıklarının satılmasını durdurabilmekti. İkili arasındaki münakaşaların çözüm süreci geçtiğimiz yıl başladı ve Mark Zuckerberg gibi pek çok ünlü isim beyanlarda bulundu.

İlk karar, Facebook’un ZeniMax’e 500 milyon dolar ödemesi yönündeydi. Geçen yaz ise bu bedel 250 milyon dolara indirilmişti.

ZeniMax CEO’su Robert Altman, yaptığı açıklamada uzlaşmaktan ötürü oldukça memnun olduklarını, ulaştıklarını sonucun da kendilerini tatmin ettiğini söyledi.  Böylece ikili arasında sular durulmuş oldu.

Etiketler: ,
iOS 15 Üzerindeki Etkileyici 5 Özellik
Oppo Band İnceleme
iMessage Hakkında Bilinmesi Gereken Fonksiyonlar
Epic Games Launcher Açılmama Sorunu Çözüm Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)