Facebook İnsanları Dinliyor Mu? Yazımızı Mutlaka İnceleyin

Fahri Gün 02 Kas 2017 İnternet 651  0

Facebook’un insanları dinlediği, gizliliği ihlal ettiği hakkında önemli bulgular var. Facebook’a özellikle de mikrofon izinleri vermemenizi tavsiye ediyoruz.

Facebook’un gizliliği ihlal edip etmediği çok merak edilen bir konu. Bİz de bu konu ile ilgili son zamanlarda yaşanan olaylardan yola çıkarak bir makale hazırladık.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Facebook’un insanları dinlediğine yönelik son zamanlarda çok fazla iddia ortaya atıldı ve geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerde gizliliği ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldı. Özellikle Avrupa, Facebook’a tepki göstermeye başladı.

Mobil platformda kullanılan Facebook uygulaması arka planda insanların gizliliğini ihlal edecek eylemlerde bulunuyor. Android ve iOS işletim sistemlerinde mikrofon izni ve benzeri pek çok izin isteyen Facebook, bunları reklam amaçlı da kullanıyor.

Buna bir örnek de aşağıdaki video;

Videodan yabancı dili olmayanlar için biraz bahsedeyim; Bir kişi eşi ile telefonda bebek maması hakkında konuşuyor ve bu sırada arka planda Facebook uygulaması açık.  Ardından yaklaşık iki gün sonra Facebook’a girdiklerinde kedi maması ile ilgili pek çok reklam görüyorlar. Eğer telefonlarından kedi maması ile ilgili alışveriş sitelerini ziyaret etmemişler ise ki bunun olmadığı belirtiliyor, o halde geriye tek seçenek Facebook kalıyor.

Kullanıcı bilgilerinin birleştirilip reklam verenlere verilmesi geçtiğimiz yıllarda Facebook’un başını ağrıtmıştı ve bu yıl bu konuyla ilgili AB’den bir ceza alan Facebook, dikkatleri iyice üzerine çekmişti.

Sonuç itibariyle bu tarz uygulamalar maalesef ki reklam için verilerinizi kullanabiliyorlar. Kendi içerisinde gizlilik politikaları belirleyip bunlara uygun buldukları her şeyi yapabiliyorlar. Sonuç olarak bu tarz uygulamaları telefonunuzda barındırmanızı önermiyoruz. Eğer Facebook’a girmek istiyorsanız Mozilla Firefox, Google Chrome gibi tarayıcıları kullanabilirsiniz. Android’in varsayılan tarayıcısını kullanmanızı da önermiyoruz.

Bu konu ile ilgili soru sormak isteyenler aşağıya yorum bırakırlarsa yardımcı olurum.

Etiketler:
Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Hemen Bağlanma Yöntemi
En Fazla İnternet Tüketen Mobil Uygulamalar
Chrome Dosya İndirme Hatasını Giderme Yöntemi
İnternet Tarayıcısına Bulaşan Virüsleri Temizleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)