Facebook Bir Gizlilik Açığının Çok Geç Olmadan Önüne Geçti

Fahri Gün 14 Kas 2018 İnternet 419  0

Gizlilik konusu ile başı dertten kurtulmayan Facebook, bir yandan aktif kullanıcı sayısını kaybederken bir yandan da gizlilik açıklarıyla boğuşmaya devam ediyor. Şirketin yeni bir gizlilik açığından daha haberdar edildiği ve açığın kapatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmasına karşın artık eski popülerliğinden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayan Facebook, özellikle gizlilik konusunda kullanıcıların güvenini kazanamadı. Uygulama kullanıcı sayısındaki yaş ortalamasının da yükselmiş olması bir diğer etken olarak gösteriliyor. Çünkü gençler artık diğer sosyal medya platformlarına biraz daha fazla ilgi duymaya başladı.

Facebook’un başını ağrıtabilecek bir sızıntı da sosyal ağdaki bir hatadan kaynaklandığı belirtildi. Yer alan hata başka internet sitelerine kullanıcıların beğeni ve ilgi alanlarının bilgilerine dair paylaşımda bulunulabildiği ortaya çıktı. Bir sayfanın beğenilip beğenilmediği, bir konumda ne kadar fotoğraf çekildiği gibi pek çok bilgi bu açık nedeniyle veri şirketlerince izinsiz olarak kullanılabilirdi.

Açık Mayıs ayında güvenlik araştırmacısı Ron Masas tarafından farkedildi ve Facebook konu ile ilgili bilgilendirildi. Facebook ekibinin harekat geçmesi ile birlikte neyseki bu açık kısa bir süre sonra kapatıldı ve açıktan etkilenen herhangi bir kişiye rastlanmadığı ifade edildi.

Etiketler:
Instagram SFS Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Instagram Forstalk Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Facebook’un sahibi olan Mark Zuckerberg hakkında bilinmesi gerekenler
Instagram Üzerinden Ürün Satmak İsteyenlere Tavsiyeler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)