Etkili Bir Alan Adı Oluşturmak İçin İpuçları

Fahri Gün 28 Şub 2020 Webmaster 543  0

Yeni içeriğimizde etkili bir alan adına sahip olabilmek için hangi unsurlara dikkat edilmesi gerektiğine değiniyoruz. İşte detaylar…

Yeni bir alan adı seçmek web sitesi oluşturmanın en basit adımı gibi görünsede aslında belki de en önemli husustur. Alacağınız alan adı üzerinde uzun süre emek vereceksiniz ve sitenizin değerlenmesini sağlayacak unsur da yine alan adının kalitesi olacak. Peki ama nasıl iyi bir alan adı seçilebilir? Yeni yazımızda bununla ilgili bazı ipuçlarına yer verdik.

Benzersizliğini ölçün

Kullanacağınız alan adının diğer işletmeler tarafından kullanılmıyor olduğundan emin olmalısınız. Belirlediğiniz alan adı örneğin .com ile bitiyorsa aynı alan adının .net versiyonu zaten uzun süredir aktif olarak hizmet veriyor olabilir. Bu durumda alan adınıza özgün ve etkili gözüyle bakılmaz. Hatta Google üzerinde yükselmeniz de biraz daha zorlaşacaktır. Bu kıstası göz önüne alırken bazı istisnalar da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin gerçekten de çok etkili bir alan adı varsa ve onun .net .org sürümleri işgal edilmişse ancak .com boşsa bunu değerlendirebilirsiniz fakat normal bir alan adı söz konusuysa benzersizliğe çok dikkat edin.

Akılda Kalıcı Alan Adı

Bir alan adının akılda kalıcı olması son derece önemlidir. Günümüzde popüler pek çok internet sitesine kullanıcılar genellikle doğrudan adres çubuğuna alan adı yazarak ulaşır yani arama motoru onlar için çoğu kez araç olmaktan artık çıkmıştır. İşte siz de belirleyeceğiniz alan adında bunu sağlamalısınız. Sitenize gelen direkt ziyaretçilerin sayısının fazla olması sizin doğru yolda olduğunuzu, markalaşma hususunda önemli bir mesafe katettiğinizi gösterir.

Fikir Edinin

Bir alan adı oluşturmadan önce, belirlediğiniz alan adı ile ilgili olarak çevrenizdeki insanlardan veyahut bu alanda bilgi ve deneyimi olduğunu düşündüğünüz kişilerden alan adınız hakkında fikir alın. Ancak almayı düşündüğünüz alan adı hakkında kimlere danıştığınıza da dikkat edin çünkü bir anda alan adının fikir edinmek istediğiniz kişi tarafından kapıldığını görebilmeniz de mümkün.

Farklı ve Kısa Bir Alan Adı

Oluşturacağınız alan adının farklı bir yapıya sahip olmasına ve kısa bir alan adı olmasına özen gösterin. Basit ve uzun alan adları oluşturmaktansa kısa ve akılda kalıcı, farklı bir isim bulmanız çok daha iyi olacaktır.
Etiketler:
Web Hosting Planları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Banner Reklamların Gelişimi
En Fazla Kullanılan HTML Kodları
HTTPS (SSL) Bir Sitenin Tamamen Güvenli Olduğu Anlamına Gelmez

Yorum Yapmayı Unutmayın :)