En Düşük ve En Yüksek SAR Değerli Telefonlar (Yeni Raporlar)

Fahri Gün 10 Şub 2019 Mobil 501  0

En düşük ve en yüksek SAR değerli akıllı telefonların listesine ilişkin sürekli yeni yayınlar yapılmakta. Bu kez de Alman Radyasyondan Koruma Dairesi tarafından yeni bir rapor yayınlandı. 

Akıllı telefonların özellikleri ile ilgili en önemli şey aslında SAR değeri. Ancak pek çok şirket SAR değeri paylaşmaktan kaçınıyor ve bu özellikler hep gölgede kalıyor. SAR değeri ne kadar düşükse sağlık açısından o kadar iyi çünkü daha az radyasyon anlamına geliyor. Ancak yüksek SAR değerlerine sahip akıllı telefonlardan kaçınmak gerekiyor. Yüksek SAR değerli modeller sağlık açısından büyük bir sorun teşkil ediyor.

En az radyasyon yayan telefon Note 8!

SAR değerlerine ilişkin sürekli olarak yeni listeler yayınlanıyor. Bu seferki rapor Alman Radyasyondan Koruma Dairesi’nden geldi. Yayınlanan listeye göre SAR değeri en düşük olan akıllı telefon Samsung Galaxy Note 8. Samsung markasının düşük SAR değeri hususunda oldukça başarılı olduğu biliniyor ve yayınlanan yeni rapora bakılırsa en düşük radyasyonlu akıllı telefonu üretmeyi başarmış. Peki Note 8’i hangi modeller takip ediyor dersiniz?

ZTE ve LG dikkat çekiyor

Note 8’in ardından SAR değeri konusunda en düşük telefonlardan biri de ZTE Axon Elite ve LG G7. Aynı zamanda Galaxy A8, S9 Plus, S8 Plus, S7 Edge, LG Q6 ve Q6 Plus, HTC U11 Life modelleri de en düşük SAR değerli telefonlar listesinde kendilerine yer bulmayı başarıyor. 

En fazla Radyasyon yayan telefon ise Mi A1

Çinli markalar her ne kadar son zamanlarda başarılı olsada SAR değerleri hususunda sıkıntılı telefonlar üretiyorlar. Mi A1, OnePlus 5T, Xiaomi Mi Max 3, OnePlus 6T gibi telefonlar oldukça yüksek radyasyon oranlarına sahip. Özellikle de ilk sıradaki Mi A1’i parantez açmak gerekiyor. Bu telefon bizim ülkemizde de çok fazla satılıyor. Tabiri caizse peynir ekmek gibi giden model, aslına bakarsanız sağlık açısından zararlı. Mi A1, 1.75 watts per kilogram ile oldukça tehlikeli.
Etiketler: , ,
Oppo Reno 6 ve Reno 6 Pro Karşılaştırma
Oppo A11s Özellikleri Belirlendi
Realme 8s 5G ve 8i’nin Özellikleri Belli Oldu
Redmi Note 8 Pro ve Note 9 Pro Android 11 tabanlı MIUI 12.5 güncellemesi aldı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)