Ekran Kartının Kaç GB Olduğunu Öğrenme Yöntemi 

Fahri Gün 14 Mar 2022 Bilgisayar 116  0

Bu içeriğimizde bir ekran kartının kaç GB olduğunu nasıl öğrenebileceğinizle ilgili olarak bilgiler vereceğiz. İşte konuya dair detaylar… 

Profesyonel veya oyuncu bilgisayarlarında en önemli donanımlardan biri grafik kartı olarak kabul edilmektedir. Ekran kartı olarak da isimlendirilmekte olan bu donanımlar, bilgisayarların monitörlere gereken görüntüyü verebilmesi açısından son derece önemlidir. 

İşlemci ve anakarta entegre olarak sunulabildiği gibi ayrı olarak paylaşımsız ekran kartları da sunulmaktadır. Aralarındaki fark, harici olanların kendilerine ait belleklerinin olmasıdır ve harici grafik kartları genelde çok daha yüksek performans sunmak için gereken kapasiteye sahiptir. Dahili grafik yongaları ise sistemde bulunan RAM’lerden ihtiyacı kadarlık kısmını kullanarak çalışmaktadır. 

Sahip olduğunuz ekran kartının teknik özelliklerini, kaç GB olduğunu görebilirsiniz . Böylece örneğin bir uygulama veya oyunun sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için ilk uygulayacağınız birden fazla yöntem bulunmaktadır. 

Birinci yöntem: 

İlk olarak sisteminizde Başlat menüsünü açınız ve arama bölümüne dxdiag yazıp çıkan uygulama ikonuna tıklayınız. Burada Display Memory ya da Görüntü Belleği (VRAM) olarak MB cinsinden karşımıza çıkan değer ekran kartının GB miktarını ifade etmektedir.  

İkinci yöntem: 

Harici uygulamalardan GPU-Z’yi kullanarak öğrenebilirsiniz. Uygulamayı güvenilir bir kaynaktan indirip açınız. Ardından grafik kartınızın ismi ve özellikleri çıkacaktır. Konuya ilişkin görüşlerinizi ve destek taleplerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bildirebilirsiniz. 

Etiketler:
Wo Mic Hakkında Bilmeniz Gerekenler
PDFMerge ile PDF Birleştirme İşlemleri
Monitörde Hz Ayarı Yapma Yöntemi
Windows ile Linux Arasında Farklar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)