Eduardo Saverin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 07 Oca 2023 İnternet 565  0

Facebook platformunun kurucu ortaklarından olan Eduordo Saverin’e ilişkin bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz.

Sosyal medya oluşumlarından Facebook, kısa sürede çok popüler hale gelen ve popülerliğini uzun yıllar boyunca da devam ettirmeyi başaran bir sosyal medya platformu olarak öne çıkmakta olup, platformda her daim Zuckerberg’in ismi anılıyor olsada Facebook üzerinde Eduorda Saverin’in de büyük katkıları bulunmaktadır.

Saverin, Facebook platformunun kuruluş aşamasında finansal desteği sağlamış olan kişidir. 13 Mart 1982 yılında Sao Paulo kentinde dünyaya gelen Saverin, ardından 1993 yılında ailesinin ABD’ye taşınması ile beraber artık ABD vatandaşı haline geldi ve zaman içerisinde Harvard Üniversitesi’ni kazanarak orada okudu. Hatta Harvard Yatırım Derneğinin başkanlığını üstlendi.

Yatırımlara büyük bir merakı olan Eduardo Saverin, eğitimine devam ettiği sırada petrol alanına 300.000 Dolarlık yatırım yaptı. Aynı zamanda Mark Zuckerberg ile tanıştı ve Zuckerberg’in Facebook projesine büyük ilgi duydu. Zuckerberg başta Facebook üzerinden para kazanmayı düşünmesede Saverin başından beri internet sitesi üzerinden para kazanmayı istiyordu ve Facebook’a da bu doğrultuda yatırımlar yapmaktan çekinmedi.

2004 yılında ikili önce Harvard öğrencilerine özel sosyal ağ platform Thefacebook’u kurdu. Zaman içerisinde sunucu ve diğer ihtiyaçların Eduardo Saverin tarafından finansa edildiği Facebook platformu kuruldu. Saverin, Facebook’un işletme yöneticisi ve finans müdürü rolünü aldı ve Facebook üzerinde yetkisiz reklamlar yapmasıyla gündeme geldi. Eduardo zaman içerisinde iş ilanı sitesi Joboozle’ı da ortaya çıkardı. Saverin zamanla Facebook’a gerekli olan finansmanı da sağlamadı ve Zuckerberg bunun sonucunda diğer yatırımcılara yöneldi ve Eduardo’yu kurucu ortaklıktan çıkardı. Ancak zaman içerisinde ikili tekrar bir araya geldi ve gizlilik sözleşmesi imzalayan Eduardo tekrar kurucu ortaklar arasına katılmış oldu.

Eduardo Saverin’in bilinen servetinin 9.3 milyar dolar olduğu açıklandı. Eduardo şu an Singapur’da multi milyon dolarlık dairesinde yaşıyor.

Etiketler: ,
Ağda Kayıtlı Değil Sorunu Çözümü
Google Bard Hakkında Bilgiler
Julia Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Genç Yaşta İntihar Eden Bilgisayar Dehası : Alan Turing

Yorum Yapmayı Unutmayın :)