Düşük Işıkta Kaliteli Fotoğraf Çekebilmenin Püf Noktaları

Fahri Gün 27 Şub 2020 Teknoloji 566  0

Bazen manzara enfestir ancak kaliteli bir fotoğraf makineniz olmadığından veyahut tekniği iyi bilmediğinizden anı iyi yakalayamaz, fotoğrafı istediğiniz kalitede oluşturamazsınız.

Günümüzde akıllı telefonlar da güçlü kameraları ile gayet düzgün çekimler gerçekleştirebilmektedir. Ancak düşük ışık söz konusu olduğunda bazı akıllı telefonlarla daha iyi çekim yapılabilirken bazılarıyla istenen kalite yakalanamaz. Düşük ışıkta makinenizle çok iyi fotoğraflar çekebilmeniz için uygulayabileceğiniz bazı püf noktalar vardır.

ISO Yükseltmek

Düşük ışıkta daha iyi çekim yapabilmek için ISO değerini yükseltebilirsiniz. ISO değeri ışık hassasiyeti olarak tarif edilebilmekte olup ISO değeri sunan makineleri tercih etmek gerekir. ISO ayarı yükseltildiği zaman karanlık bir ortamda sanki aydınlık bir ortammış gibi görüntüler elde edilebilmektedir. Bu güzel kolaylık sayesinde karanlık bir anda dahi çok iyi görüntüler elde edebiliyorsunuz. Objektiften gelen ışık mikrarını ortaya çıkaran diyaframları bir diğer adıyla f değerini olabildiğince açıp en küçük sayısal değere getirdiğiniz zaman daha aydınlık bir fotoğraf elde edebiliyorsunuz.

Poz Süresi

Poz süresi üzerinde düzenleme yaparak da karanlık ortamda daha iyi fotoğraflar elde edebilmek mümkündür. Fotoğraf makinesinin deklaşörüne basıldığında görüntü sensörü önündeki perde hızla açılıp kapanmaktadır. Enstantane ayarlandığında ise perdenin açılıp kapanma hızı kontrol edilebilir. Perde hızlı açılıp kapandığında daha anlık görüntüler yakalanabilir. Bu durumda özellikle bir arabanın içerisinde fotoğraf çekecekseniz veya hareketli bir cismin fotoğrafını çekeceksiniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
Öte yandan düşük ışıklı bir ortamda durağan bir manzarayı çekecekseniz poz süresini arttırarak daha fazla netlik elde edebilirsiniz. Ancak perde uzun süre açık kalacağı için en ufak titreşimin bile fotoğrafınızı bulanıklaştıracağını belirtmemiz gerekiyor. Bu yüzden de titreşim engelleme özelliğini aktif etmenizi öneririz ancak eğer lensiniz böyle bir desteğe sahip değilse tripod kullanmanızı öneririz.
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Matplotlib Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)