Dünyanın İlk Robot Vatandaşı Sophia!

Buğra Özçelik 27 Eki 2017 Teknoloji 1.029  0

Ağaçlarla evlenen, kendi bahçesinde kendi ülkesini kuranları duymuştuk ama buna biz de çok şaşkınız. Suudi Arabistan, dünyada bir ilke imza atarak bir robota vatandaşlık veren ilk ülke oldu!

 

 

Riyad şehrinde gerçekleştirilen bir etkinlikte bir robota ilk kez vatandaşlık verildi. Hanson Robotics firması tarafından üretilen insansı robot Sophia artık bir Suudi Arabistan vatandaşı!

 

 

Hanson Robotics firmasının önderi ve Sophia‘nın tasarımcısı olan David Hanson bu konuda çok gururlu olduğunu ve dünya üzerinde kimsenin sahip olamadığı bir ilki başardığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Dünyanın ilk robot vatandaşı Sophia ise oldukça zeki ve şaşırtıcı bir karaktere sahip. Örneğin ona robotluğun nasıl bir şey olduğunu sorduğunuzda size insan olmanın nasıl bir şey olduğunu sorarak yanıt verebiliyor. Üstelik ona iyi davranan insanlara karşı iyi davranırken ona kötü davrananları da pek sevmiyor.

Özellikle 2000’li yılların başlangıcına kadar yavaş ilerleyen robotik biliminde özellikle son 15 yılda büyük atılımlar ve yenilikler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda SpaceX şirketinin Elon Musk önderliğinde yaptığı robotik araştırmaları sektöre yön vermiş durumda. Otonom sürüş yeteneğiyle ve tamamen elektrikli olmasıyla tanınan ünlü Tesla otomobillerini artık bilmeyen yok. Bu otomobillerin üretiminde de robotları başarılı bir şekilde kullanan Elon Musk bakalım Mars projelerinde robotlardan nasıl faydalanabilecek?

Sizce robotlara vatandaşlık verilmesi doğru mu? Robotlar önümüzdeki yıllarda nasıl bir gelişme gösterebilecek? Robotların bir gün dünyayı ele geçireceğine sizler de inanıyor musunuz? Fikirlerinizi bizlerle yazımızın altında yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen unutmayın. Sağlıcakla kalın.

200 TL’den Düşük Olan İşe Yarar Teknolojik Ürünler
Bir Çocuğa Tablet Almak İçin En Uygun Yaş
TikTok Piyasa Değeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
MAC Adresi Engelleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)