Dreams İncelemesi

Fahri Gün 16 Mar 2020 Oyun 1.119  0

Yeni içeriğimizde Dreams oyununu masaya yatırıyor, oyunun artı ve eksi yönlerini belirtiyoruz.

Dreams, Sony tarafından yapımcılığı ve yayıncılığı üstlenilen, dolayısıyla PlayStation platformu için özel olarak çıkan bir oyun olup, bulmaca türünde biraz da çocuklara yönelik bir aile oyunu olarak dikkat çekiyor.Oyun 7 yıldır Media Molecule tarafından geliştirilmekteydi. Öncelikle farklı bir oyun olduğunun, örneğin bir Uncharted gibi macera dolu bir oyun olmadığının, bu yüzden tür anlamında farklı bir perspektifte değerlendirilmesi gerektiğini belirtelim.Sizi farklı rüyalara davet eden ve hatta kendi rüyanızı oluşturup başkalarına da yaşatmanızı sağlayan, sandbox türünde adeta çığır açan bir yapım. Özellikle yetenekli geliştiricilerce bir sanat eserine dönüştürülebilecek geniş bir özgürlük sunuyor. Oyuncular Dreams içerisinde gerek çevreyi gerekse diğer mekanikleri istedikleri gibi özgürleştirebilmekte.
Görsel tasarım açısından rüyaların o bulanık tarafını çok iyi bir şekilde yansıtan Dreams, görsel olarak gerçekçi ve güzel gözüken grafiklere sahip. Her şey tıpkı olması gerektiği gibi, bir rüyayı andıracak şekilde tasarlanmış. Genel olarak çocuklara sanata aşılayan ve üretkenlik duygularını perçinleyen Dreams, bu yönüyle haberlere konu olabilecek, okullarda ders niteliğinde kullanılabilecek bir oyun. Bunu söyleyince belki garip geliyor olabilir ancak oyunu oynarsanız ne demek istediğimizi iyi anlayacaksınız.

İki farklı mod

Oyun iki farklı parçaya bölünmüş durumda. Bu parçalardan birinde geliştirilen rüyaları deneyimliyorsunuz. Diğer bölümde ise kendi rüyalarınızı şekillendirebiliyorsunuz. Rüya şekillendirme kısmı çok geniş bir özgürlük sunuyor ancak kontroller bakımından açıkçası biraz zor. Bu da oyunun göze batan tek eksisi gibi gözükmekte. Dreams içerisindeki diğer rüyaları deneyimlemek isterseniz Dreams’in bizzat geliştirici tarafından hazırlanan maceraları da deneyimleyebilirsiniz. Bunlar o kadar başarılı hazırlanmış ki sanki başlı başına farklı bir oyun oynuyormuşsunuz izlenimini uyandırıyor ve bu son derece önemli bir unsur.
Bazı kullanıcılar da o kadar güzel rüyalar oluşturabiliyor ki menü tasarımı, müzikleri, oyun içerisindeki modellemeleriyle bazı başyapıtlara çok benzetilmiş. Örenğin Fallout 4 evreni oluşturulmuş ve çok başarılı olmuş.Sonuç olarak Dreams özellikle üretken beyinler için sunulan çok güzel bir imkan. Pek çok yeni geliştiricinin doğmasını sağlayacak, video oyunu evreninin geleceği açısından da epey önemli bir yapım.
Etiketler:
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)