Dolby Atmos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 14 Ağu 2020 Teknoloji 479  0

Yeni yazımızda Dolby Atmos ile ilgili olarak bilinmesi gereken noktalara değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Dolby Atmos son zamanlarda epey sıklıkla duyduğumuz bir terim. Peki nedir bu Dolby Atmos? İşte yeni yazımızda bu sorununun yanıtını vericez ve Dolby Atmos ile ilgili genel bilgiler sunacağız. Dolby Atmos bir surround ses teknolojisi olup genel itibariyle sesi hissedebilmeniz için tasarlanmıştır. Teknolojik cihazlarla alakalı olarak destek sunan ve çok iyi bir ses deneyimi elde edilebilmesini sağlayan Dolby Atmos, akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve televizyonlarda karşımıza çıkmaktadır. Genellikle üst segment cihazlarda karşımıza çıkmakta olan bu teknoloji ses deneyimi konusunda çok iyi bir imkan sunmaktadır.
Dolby Atmos, 360 derece çevresel ses deneyimine odaklanır. Bu bağlamda çevreden gelen seslerin nereden geldiğini gerçekçilik açısından anlaşılabilmesini esas alır. Dolby Atmos, çok sayıda hoparlör ve ses kanalı ile birlikte kullanıldığında gerçekçi bir ses deneyimi sunmaktadır. Birkaç kanal üzerinden ses vermemesi sayesinde gerçekçi ses deneyimi sunabilmektedir.

Zengin ve gerçekçi efektler

Dolby Atmos destekli bir cihazda güzel bir film izliyorsunuz diyelim; O filmdeki rüzgarın, merminin sesini çok daha gerçekçi bir şekilde algılayabiliyorsunuz. Müzik dinlerken de seslerin daha kaliteli ve tatmin edici şekilde geldiğini hissediyorsunuz. Bu bağlamda Dolby Atmos ses efekti olarak zenginlik kazandırıyor.

İlk sinemada kullanıldı

Dolby Atmos teknolojisi ilk olarak sinema salonlarında kullanıldı. Daha sonra ev sinema sistemlerine geldi ve epey başarılı işler çıkardı. Ardından akıllı televizyonlarda aktif olan teknoloji son olarak da akıllı telefonlarda ve tabletlerde yaygınlaşmaya başladı. Dolby Atmos desteğini tam olarak verimli kullanabilmek için cihazların gerekli desteği sağlaması gerektiğinin elbette altını çizmek gerekiyor.

Telefonlarda nasıl kullanılıyor?

Dolby Atmos çevresel ses deneyimine odaklandığı için akıllı telefonlarda destek sunulması tuhaf geliyor olabilir. Telefonda bulunan hoparlöre özel bir filtre ekleniyor ve bu filtre sesi yedi farklı kanaldan dağıtıp kullanıcıya sunarak yalancı bir üç boyut hissi veriyor. Aynı zamanda kulaklıkla film izlediğiniz sırada aktif olması ile sesi daha çevresel bir şekilde algılayabiliyor ve daha iyi odaklanabiliyorsunuz.

Tüm yayınlar uyumlu olmayabilir

Dolby Atmos teknolojisi cihazlarla uyumlu olduğu halde yazılımlarla uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla Dolby Atmos destekli bir cihazda her film, müzik ve oyun Dolby Atmos ile çalışmayacaktır. Ancak günümüzde Dolby Atmos ile uyumlu içeriğin giderek arttığını belirtelim. Aynı zamanda Disney+’nın Star Wars’ı sonradan Dolby Atmos uyumlu hale getirmesi gibi eski içeriğin Atmos destekli hale getirilmesi gibi olaylar da görülebiliyor.
Etiketler: ,
4D Baskı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)