Doların Yükselmesi Akıllı Telefon Pazarını Vurdu

Fahri Gün 24 May 2018 Mobil 268  0

Türkiye’de akıllı telefon pazarı, doların yükselmesi nedeniyle büyük bir tehlike altında kaldı. Akıllı telefon fiyatları dolar artışı nedeniyle iyice tırmandı. 

Dolar uzun zamandır yükselişte ve dün tabiri caizse zirveyi gördü. Dün, 1 Dolar tam 4.92 Türk Lirası etti. Dolardaki bu büyük artış akıllı telefon pazarına da kısa sürede yansıdı.

Özellikle paralel ithalatla ülkemize dahil olan akıllı telefonlarda ciddi bir fiyat artışı var. Xiaomi markasına ait akıllı telefonlarda ve Samsung şirketinin bazı modellerinde büyük bir fiyat artışı gerçekleşti.

Xiaomi şirketinin popüler akıllı telefonlarından biri olan Mi Note 3 normalde 1450 TL civarında satılırken doların ani yükselmesiyle birlikte 1800 TL seviyesine kadar çıktı.  Öte yandan Galaxy Note FE’in 200 TL kadar zamlanması dikkat çekti. Pek çok modelde daha ciddi fiyat artışı görüldü.

Akıllı telefon pazarının haricinde diğer bazı teknoloji pazarlarında da dolar artışından kaynaklı fiyat artışları görüldü. Bu olaylar kuşkusuz tüketiciye büyük zarar verirken, Dolar ile TL arasındaki ilişkinin Türk kullanıcılar için giderek daha da fazla bir zarara neden olduğu bir gerçek.

Hali hazırda 1 Dolar 4.72 TL’den işlem görüyor. İlerleyen günlerde 5 TL’yi de geçmesinden endişe ediliyor.

Etiketler: ,
Zenfone 5Z Fiyatlarında Ani Bir Düşüş Yaşandı
Galaxy S7 ve S7 Edge Modelleri İçin Bir Güncelleme Daha Çıktı
Android Parmak İzi Okuyucusu Ayarlama
OnePlus’ın İki Önemli Telefonu İçin Yeni Bir Güncelleme Çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)