Diz Üstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Ediyorsunuz ?

KLavy3 17 Haz 2017 Genel 661  0

Dizüstü bilgisayarlar artık neredeyse her evin ve işyerinin olmazsa olmazı ürünler haline geldi. Ayrıca her markanın onlarca ürünü olduğu ve her ürünün kendi içerisinde bile farklı özelliklerinin olduğunu göz önüne alındığında seçim yapmak da bir o kadar zor hale geldi. Bu yazımızda laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgilendirici maddeler bulundurmayı amaçladık.

-Laptop Almadaki Amaç Nedir?

Öncelikle bu sorunun yanıtını doğru bir şekilde vermeniz gerekiyor. Eğer bilgisayar iş için kullanılacaksa, ihtiyacınız olan programların çalıştırılması için uygun işlemciye sahip olması gerekiyor. Örneğin grafik ile ilgili bir iş yapacaksınız, iyi bir ekran kartına, veri depolama için kullanılacaksa güçlü bir hafızaya veya Excel, Word gibi programları kullanacaksanız seri bir işletim sistemine ihtiyacınız vardır. Bu yüzden önce bilgisayarınızı ne amaçla alacağınıza karar vermelisiniz. Bu aynı zamanda fiyat konusunu da belirleyici bir etmen olacaktır.

Örneğin piyasada ”oyun bilgisayarı” adı verilen bir takım yeni ürünler bulunmaktadır. Bunlar son çıkan oyunlara göre çok iyi ekran ve ses kartlarına, çok seri işletim sistemlerine sahip ürünlerdir. Ancak tahmin edilebileceği gibi oldukça da pahalı ürünlerdir. Eğer siz bilgisayarınızı sadece internette gezinmek ve sosyal medya kullanmak için alıyorsanız, çok daha uygun fiyatlı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bu yüzden lap top alırken laptop özellikleri ve fiyatları doğru bir şekilde karşılaştırmak en önemli konudur diyebiliriz.

-Markalara Dikkat

Masaüstü bilgisayar alırken ilerleyen zamanlarda içerisinde bulunan donanım ürünlerini değiştirebilir veya gelişen teknolojiye göre yenileyebilirsiniz. Ancak laptoplarda böyle bir imkan yoktur. Bu yüzden aldığınız marka önemlidir, sonradan iç aksamında değişiklik yapılamaz. Laptop alırken mutlaka içerisinde bulunan donanım ürünlerinin markalarını, piyasa durumlarını inceleyin ve son kararınızı buna göre verin.

-İşletim Sisteminin Önemi

Dünyada en büyük üç işletim sistemi  Microsoft Windows, Apple macOS, Linux olarak görülmektedir. Bilgisayarınızı alırken işlemciyi mutlaka sorun. Çünkü alışık olduğunuzdan farklı bir işlemciyle aynı performansı yakalamanız zaman alacaktır. Bu üç sistem de birbirinden çok farklıdır ve her birini tamamen öğrenmek yıllarınızı alabilir. Bu yüzden daha önce Microsoft kullanmış kişilerin yine Microsoft işletim sistemli bir ürün alması tavsiye edilir.

-Dış Görünüş

Klasik lap top’lar siyahtır. Ancak artık gri, pembe, kırmızı veya beyaz olmak üzere aklınıza gelebilecek bir çok renkte dizüstü bilgisayar bulabilirsiniz. Hatta bazı markaların etiketler ile süslediği farklı modeller de çıkardığını görüyoruz.

Ayrıca dış görünüş başlığı altında ekran büyüklüğü ve kilosunu da sayabiliriz. Sık seyahat eden ve bilgisayarı da yanınızda götürmek zorunda olan biriyseniz daha ufak ve hafif modelleri tercih edebilirsiniz.

Laptop özellikleri karşılaştırma önemli bir konudur. Eğer bu konuda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka güvendiğiniz birisinden destek alın. Satıcıların büyük vaatlerine inanarak, eve hiç ihtiyacınız olmayan bir lap top ile dönmek istemezsiniz.

 

AirPods Güncelleme İşlemleri
MIUI 12 İle Birlikte Kullanabileceğiniz 5 Etkileyici Özellik
ISO Dosyası Oluşturmak İçin Kullanılabilecek Yöntemler
Popüler Telefonlardan P20 Lite İçin Yeni Bir Güncelleme Çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)