Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemi ( Windows )

Fahri Gün 08 Nis 2020 Bilgisayar 486  0

Yeni yazımızda USB bellek veyahut hafıza kartına dosya kopyalanmaya çalışıldığında meydana gelen disk yazma korumalı hatasının nasıl giderilebileceğine değiniyoruz.

Özellik Kontrolü

Kopyalamak istediğiniz dosya salt okunur olduğu için böyle bir hata alıyor olabilirsiniz. Bu durumda dosyanın salt okunur özelliğini kaldırmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu hususta yapmanız gereken şey dosyaya sağ tıklayıp özellikler bölümüne girmek ve alt kısımda bulunan Salt Okunur seçeneğini kaldırmak. Bu değişikliğin aktif olabilmesi için de Uygula butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hafıza Kartı Kilidi Kontrolü

Problemi çözebilmek için hafıza kartının fiziki olarak kontrol edilmesi gerekebiliyor. Hafıza kartlarının üzerinde bulunan mekanik anahtar, kartı kilitleme imkanı sağlamaktadır. Eğer bu anahtar Lock yazısının üzerinde bulunuyorsa aksi yöne çevirmeniz gerekmektedir.

Depolama Alanı

USB bellek veya hafıza kartı dolu olduğunda yetersiz alan olduğuna dair bir uyarı çıkar. Sorunun kaynağı da bu olabilir. Dolayısıyla depolama biriminin dolu olup olmadığını denetlemeniz gerekiyor. Bunun için ilk olarak depolama birimine sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıklayın ve boş alan bulunup bulunmadığına bakın.

Kayıt Defteri

Bazen kayıt defteri kaynaklı olarak da koruma hatası meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kayıt defterini kontrol etmek işe yarayabilir. Bunu yapabilmek için Başlat menüsüne girin ve çalıştır bölümüne geçiş yapıp Regedit yazarak kayıt defterini açın. Ardından “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies” yolunu takip edin. İlgili bölümde WriteProtect bulunmaktayse 1 olan değerini 0 olarak işaretleyin.
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)