Dinamik IP ile Statik IP Arasındaki Farklar

Fahri Gün 13 Kas 2020 İnternet 449  0

Bu yazımızda Dinamik IP ile Statik IP arasında ne gibi farklar olduğu hususuna değineceğiz. İşte detaylar…

IP adresleri statik IP ve Dinamik IP olarak ayrılmaktadır. İnternete bağlanan her cihaz, her sunucunun bir internet sitesi IP adresi bulunmaktadır. Sayılardan oluşan ve karmaşık gibi gözüken IP adresleri DNS sunucuları kullanarak internet sitesi isimlerine dönüşür.

Statik IP Tanımı

İnternete bağlanan cihazın değişmeyen IP adresine statik IP denmektedir. Sunucu gibi önemli ekipmanlar kendilerine özel statik IP adresi kullanırlar. Statik IP adresleri internet servis sağlayıcılarca atanır ve bu durum sağlayıcı ile yaptığınız sözleşmede belirtilmelidir. IPv4 statik IP için kullanılan adres olup IPv4 üzerinde yer alan statik IP adresi kalıcı olup değiştirmek mümkün değildir.

Dinamik IP Tanımı

Dinamik IP internete bağlanan cihazın değiştirilebilen IP adresidir. DHCP sunucularınca cihazlara aktarılmakta olup statik IP’nin dolaşım için yeterli gelmediği durumlarda dinamik IP kullanılabilmektedir..

Statik IP ve Dinamik IP arasındaki Farklar

Dinamik ve Statik IP arasında maliyet, bağlantı, uzaktan erişim kolaylığı, iletişim güvenirliliği, IP adres kullanımı gibi çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Statik IP adreslerinin kurulumu ve yönetimi DNS sunucularınca otomatik olarak gerçekleştirilebilirken dinamik IP yapılandırma işlemlerini ise DHCP sunucuları otomatik gerçekleştirir. Dolayısıyla bir sonrakı kullanılabilir dinamik IP adresi sunucu tarafından otomatik olarak aktarılarak temel bir farklılık ortaya çıkar. Öte yandan Statik IP adresi bulunan bir cihaza farklı VPN ağı veya erişim programına katılmak gayet basit ve başarılı sonuçlanırken dinamik IP adreslerine erişme hususunda sorun yaşanıyor ve erişilse bile bağlantı sorunları ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda statik IP, dinamik IP adreslerine nazaran sesli ve görüntülü görüşmeler için daha uygundur çünkü daha kararlı ve kesintisiz bir bağlantı sunabilir.

Statik IP tehditlere daha açıktır

Statik IP sabit bir adrestir ve bu sebeple çevrim içi tehditlere karşı dinamik IP’ye nazaran çok daha fazla açıktır. Bir hedefin dinamik IP üzerinden tespit edilmesi epey zorken aynı saldırı IP adresi olan bir cihaza daha kolay yapılabilir. Statik IP ile konum eşleşmesi kolayca yapılabildiğinden statik IP kullanımı konum bilgilerinizin açığa çıkmasına neden olabilirken dinamik IP kullananların konumu ise kolay kolay tespit edilemez.
Etiketler: ,
İnternetten Öğrenilebilecek Yetenekler
DiCaprio’nun Rol Aldığı Başarılı Filmler
Aşıklar Buraya! En İyi Aşk Filmleri
Mac Adresine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)