Dijital Göz Yorgunluğundan Korunma Rehberi

Fahri Gün 03 Nis 2024 Teknoloji 65  0

Yazımızda mavi ışığa bağlı göz yorgunluğundan korunabilmek adına dikkat edilmesi gereken, uygulanabilecek olan yöntemlerin neler olduğuyla ilgili bilgiler veriyoruz.

Mavi ışık, teknolojinin hayatımızda çok fazla yer etmesiyle beraber insanların bilmesi gereken önemli terimlerden biri oldu. Kullanmakta olduğumuz akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar mavi ışık yaymaktadır ve mavi ışık göz yorgunluğuna sebebiyet vermekte olan bir unsurdur. Söz konusu cihazlar gündelik hayatta son derece yaygın bir biçimde kullanılmaktadır ve bu durum da göz yorgunluğunun artmasına neden olmaktadır.

Göz yorgunluğundan korunma yolları:

Göz mavi ışığı engellemek konusunda iyi olmadığı için görünür mavi ışığın neredeyse tamamı korneadan geçmekte ve retinaya ulaşmaktadır. Bu da zaman içerisinde sarı nokta rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Baş, boyun, omuz ağrısı, ilerleyen dönemlerde katarakt ve hatta göz kanseri gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir.

Mavi ışığın zararlarından korunmak adına uygulanabilecek olan en bariz yöntem söz konusu cihazlarda daha az zaman geçirmektir. Bunun yanı sıra cihazların ekranında mavi ışık filtresi kullanmalısınız. Mesela günümüzde piyasaya sürülmüş monitörlerin neredeyse tamamında mavi ışık engelleme filtresi bulunmaktadır. Söz konusu özellik, monitörlerin menüsü aracılığıyla aktif hale getirilebilir. Böylece ekran daha sarımtırak bir renge dönecektir. Mavi ışık filtresi, özellikle yoğun olarak karanlık olan ortamlarda cihaz ekranına bakarken oldukça işe yaramaktadır. Kullanıcının göz yorgunluğunu azaltmaya etki eder.

Ekrana bakarken daha sık bir şekilde göz kırpmak, mavi ışıktan dolayı oluşan göz yorgunluğunu azaltmak açısından önemli olan bir unsurdur. Bunun yanı sıra özellikle çalışırken bilgisayar ekranına uzun saatler bakmak yerine mümkün ise saatte bir 10 dakikalık bir ara vererek gözünüzü dinlendiriniz. Bunun yanı sıra ekran parlaklığını da kısınız. Böylece göz yorgunluğunun daha belirgin olmasının önüne geçebilirsiniz.

Göz yorgunluğunu engelleyebilmek adına, arada ekrandan uzaklaşıp uzaklara bakın. Yani gözleriniz uzakları keşfetsin, uzakta bulunan bir nesneyi gözünüze kestirip ona detaylı olarak bakın. Böylece gözünüzün uzağı görme yetkisini kaybetmemesini sağlamış olursunuz. Özellikle gece geç saatlerde ekrana bakmak gözü daha çok yoracaktır. Dolayısıyla mutlak suretle uykunuzu iyi almalısınız. En önemli kural uykudan feragat edilmemesidir.

Python İndirme ve Kurma Yöntemi
ChatGPT İnternet Erişimi Verme Yöntemi
AirPods’u MacBook’a Bağlama Rehberi
Gizli Numaradan Çağrı Gönderme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)