Dijital Detoks Anlamı ve Uygulamak İçin Yapılması Gerekenler

Fahri Gün 17 Oca 2018 Teknoloji 480  0

Dijital detoks adı verilen terimin ne anlama geldiğini, nasıl uygulanabileceğini ele alıyoruz. Makalemizi inceleyerek siz de dijital detoks uygulamaya başlayabilirsiniz.

Teknoloji günümüzün en önemli, gelişimi giderek daha da hızlanan bir bileşimi. Artık teknolojiyi sevmeyen insanlar dahi ondan yararlanıyor. Çünkü teknoloji hayatın her alanına uzanıyor. Fakat teknolojinin bu şekilde hayatın her alanına uzanıyor oluşu teknolojiyi çok sevenleri de biraz riske atıyor.

Teknoloji dediğimizde aklınıza direkt olarak akıllı telefonunuzdan aldığınız radyasyon gelmesin. Örneğin yediğiniz gıdalar da  teknoloji unsurları. Artık gıdalar genellikle insan eli değmeden üretiliyor ve işleniyorlar. Marketten gidip bir şey aldığınızda onda bulunan koruyucu maddelerin de farkında oluyorsunuz. Netice itibariyle gün içerisinde çikolata yemek, Burger King gibi restoranlara gidip işlenmiş gıdalar tüketmek ve hatta evinizdeki pişirdiğiniz yemeği yemek teknolojiden yararlanmanız demek oluyor. Çünkü evde pişirilen yemekler teknolojik araçlar kullanılarak pişiriliyor ve içerilerinde genellikle işlenmiş salça ve su gibi öğeler oluyor. Bunların hepsi insan bedeninde belli bir yük oluşturur. İşte bu yükü atlatma işlemine de djital detoks ismi veriliyor.

Dijital detoks, dijital cihazlardan bir süreliğine uzak durmaktır. Buna televizyonlar da dahildir. Uzmanlar tarafından önerilen dijital  detoksun önerilme sebebi ise son zamanlarda psikolojik rahatsızlıkların ve kanser riskinin artmasıdır.

Gün belirleyerek uygulanabiliyor

Dijital detoks genellikle gün belirlenerek uygulanan bir şey. Uygulamak için örneğin bir kişinin tüm gün ne akıllı telefon ne de televizyon kullanmaması gerekiyor. Bunu yapmak için de haliyle kişinin tatil gününde olması gerekiyor. Dijital detoksun vücut ve ruh sağlığına iyi geldiği savunuluyor. İnsanlar bir süre dijital detoks uyguladıktan sonra eski teknolojik  alışkanlıklarına geri dönüyor. Şu an djital detoksu tam olarak uygulayarak kişi sayısı oldukça az.

Etiketler:
Samsung Health Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
VLC İçin Pratik Kısayollar
Atlas Aldığı Güncellemeyle 1.5 Sürümüne Kavuştu
Epic Store’a Heyecan Verici Bir Özellik Eklendi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)