Diablo 4’te Ray Tracing Çalıştırma Yöntemi

Fahri Gün 27 Eyl 2023 Oyun 107  0

Beğenilen oyunlardan Diablo 4 üzerinde ray tracing özelliğini kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yazımızda Diablo 4 video oyununda ray tracing çalıştırma hususunda bilgilere değinmekteyiz.

Günümüzün popüler oyun serilerinden olan Diablo için çıkan Diablo 4 video oyununun çıktığı dönemde ışın izleme teknolojisi için destek sağlamadığı biliniyordu. Yine de grafik kartınızın destekleyeceğine inanmakta iseniz kendiniz de aktif hale getirebiliyorsunuz.

Diablo 4 Ray tracing özelliğini çalıştırabilmek için uygulanması gereken bazı adımlar bulunmakta olup, ray tracing özelliği, daha gerçekçi aydınlatma ve bunun yanı sıra gölge efektleri sağladığından dolayı oyun deneyiminizi daha zevkli bir hale getireceğinden Diablo 4 ray tracing özelliğini aktif hale getirerek daha keyifli bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak grafik kartınızın en az bir NVIDIA RTX 2000 veya AMD Radeon RX 5000 serisinden veya daha yeni olması gerektiğini önemli belirtmemiz gerekiyor. Bunların yana sıra grafik kartınızın sürümünün güncel olmasına dikkat edin. Güncellemeyi henüz uygulamadıysanız güncelleme kontrolü sağlayarak grafik kartınızı güncelleştiriniz.

Diablo 4 aslına bakarsanız kendi internet sitesinde ışın izleme özelliğinin henüz oyunda desteklenmediğini belirtmektedir ancak biz bunu LocalPrefs isimli dosya içerisinde bazı değerleri değiştirerek aktif hale getirmiş olacağız. Bu yüzden dosya üzerinde değişiklik olacağı için orijinal LocakPrefs.txt doyasının yedeklemesini alıp o şekilde işe başlamalısınız. Peki söz konusu dosya hangi konumda yer almaktadır? My Documents/Diablo IV/LocalPrefs.txt konumunda LocalPrefs.txt dosyasını bulabilirsiniz. Konumu bulmanızın ardından hemen alt kısımda bulunmakta olan satırları bulunuz ve tıpkı gösterdiğimiz değerleri uygulayanız.

Yani;

Raytracing “0”

RaytracedShadowsQuality “0”

RaytracedReflectionsQuality “0”

Yukarıdaki değerleri, aşağıdaki değerler ile değiştirmeniz gerekiyor:

Raytracing “1”

RaytracedShadowsQuality “2”

RaytracedReflectionsQuality “2”

Aslında yapmanız gereken sadece bu kadar. Ardından dosyayı kaydedip çıktığınızda ve oyuna girdiğinizde oyunda ray tracing aktif olarak deneyim yaşayabilirsiniz. Ancak bu uygulamanın oyundaki FPS değerlerinde bir düşüşe neden olacağını da dipnot olarak geçelim.

Etiketler: , ,
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)