Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 16 Eki 2023 Teknoloji 157  0

Yazımızda programlama dili dünyasında önemli bir yere sahip olan Dennis Ritchie ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere yer vermekteyiz. İşte C programlama dilinin yazarı hakkında bilinmesi gerekenler…

Amerikalı bir bilgisayar mühendisi olan Dennis Ricthie, 9 Eylül 1941 tarihinde Dünyaya gelmiştir. C programlama dili, B programlama dili, Unix işletim sistemine olan katkıları ile bilinmekte olup, aynı zamanda Multics, BSPL, Altran yönünde de önemli katkıları bulunmuştur.

Summit lisesini okuyup bitiren Ritchie, ardından 1963 yılında Harvard Üniversitesi fizik bölümünü bitirdi. Ardından Harvard Üniversitesi dahilinde uygulamalı matematik eğitimi almayı sürdürdü. Bell laboratuvarında iş hayatına başlayan Ritchie, bu bağlamda tıpkı babası gibi yol aldı. İlk olarak Multics işletim sistemi çalışmalarına yardımcı olmuştur. Ardından işletim sisteminin adı 1970 yılında Brian Kernighan tarafından Unix olarak belirlenmiştir. Ken Thodmpson tarafından hobi projesi olarak başlayan Unix hususunda daha yüksek seviyede programlama dilini ihtiyaç duyan Ritchie, B programlama dilini BCPL’den türetip geliştirmeye başlamıştır ve bunu Thompson ile birlikte yapmıştır. B dili, veri tipi olmayan bir programlama dili olup, Unix’in yazılımlarının geliştirilmesinde B programlama dilinin veri tiplerine sahip olmaması, zaman içerisinde bir dezavantaja dönüşmüştür. Bu yüzden Ritchie, B programlama dilini Assembly’den de esinlenip C programlama diline dönüştürmek adına çaba sarfetmeye başlamıştır. C programlama dilinin geliştirilmesinden sonra Assembly ve C programlama diliyle geliştirilmiş bir işletim sistemi haline gelen Unix bu yönde evrilmiştir. Bu bağlamda C programlama dilinini B programlama dilinden türetilen yapısal bir programlama dili olduğu söylenebilmektedir. 1972 yılında geliştirilmiş olan C programlama dili, Unix’in sistem uygulamalarının daha kolay geliştirilebilmesi amacıyla ortaya çıkarıldı. Günümüzde en çok kullanılan programlama dili olan C dili, Windows; Linux, Unix ve daha pek çok işletim sisteminde kullanılmıştır. Bunda C Programlama Dili isimli kitabın popülerliğinin de etkisi bulunmaktadır. Söz konusu kitap Denniz Ritchie öncülüğünde yazılmıştır. 1978 yılında ilk baskısı yayımlanmıştır. İkinci baskısı ise 1988 yılında yayımlanmıştır.

Ritchie, 1970’li yıllarda, daha önce İkinci dünya Savaşı döneminde kullanılmış olan M-209 isimli mekanik şifreleme makinesi üzerinde de çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalarında başarılı olsada hükümet tarafından yayınlanmamıştır.

AT&T kapsamında çalıştığı süre zarfında Inferno, Plan 9 adlı işletim sistemleri, bunun yanı sıra Limbo programlama dilini geliştirmiştir. 1990’lı yıllarda Lucent bünyesine sistem yazılımları araştırma bölüm başkanı olarak transfer oldu ve 2007 yılında emekli oldu.

Özel hayatında son dönemlerinde kalp rahatsızlıkları ve prostat kanseri ile mücadele eden Ritchie, 12 Ekim 2011 tarihinde yalnız yaşamakta olduğu evinde ölü bulunmuştur.

Ritchie’nin Aldığı Ödüller

1983 yılında Turing ödülünü kazandı. 1990 yılında senede yalnızca üç kişiye verilen “EEE Richard W. Hamming Medal” ödülünün sahibi oldu. 1997 yılında Ken Thomspon ile birlikte onursal üyelik ödülünü Bilgisayar Tarihi Müzesi eliyle aldı. 1999 yılında Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası ödülü aldı. 2005 yılında Endüstriyel Araştırma Enstitüsü eliyle ödüle layık görüldü ve 2011 yılında Japonya Bilgi ve İletişim Ödülü’nü kazandı.

4D Baskı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)