Days Gone PC Sürümü İncelemesi

Fahri Gün 16 Haz 2021 Oyun 367  0

PlayStation özel oyunu olarak çıktıktan sonra PC platformu için de gelen Days Gone oyununun derliyor, öne çıkan özelliklerine değiniyoruz.

Days Gone oyunu PC, PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformları için piyasaya sürülen bir yapım olup, Bend Studios tarafından geliştirildi ve yayıncılığını Sony Interactive Entertainment gerçekleştirdi. Tek oyunculu bir deneyime odaklanan Days Gone, ilk çıktığı zaman PlayStation tarafında kendisini göstermişti.

Hikaye konusunda giriş bölümü gayet etkileyici bir oyun olan Days Gone, bu noktada henüz karakterleri tanımıyor olsanız bile sizi etkileyebilecek bir yapım. Bir virüs salgınını konu edinen yapımda salgın ve insanların salgına karşı verdiği tepkiler gözükebilmekte olup, oyun aslına bakarsanız salgının insanların insanlıklarını kaybetmesini konu ediniyor. Senaryo genel itibariyle nefret ve kardeşlik konularını işliyor diyelim ve senaryo hakkında spoiler olmaması açısından daha fazla bilgi vermeyelim.

Oyunda ana görevler, yan görevler, açık dünya aktiviteleri ve ganimet avları bulunmakta ancak bazıları eklenmek için eklenmiş havası veriyor doğrusu. Oyun gerek ana karakterin hareket animasyonları gerek yakın dövüş dinamikleri konusunda ise gayet iyi iş çıkarıyor.

Oyunda yer almakta olan görevler arasında bir karmaşa bulunmakta olup, oyundaki amacınıza doğru ilerlerken karışıklık yaşamanız da bu nedenle mümkün oluyor. Özellikle ilk bölümlerde oyundaki görevleri ve dolayısıyla senaryoyu biraz karıştırabilirsiniz ancak zaman içerisinde bunların aslında birbirini tamamlayan kesitler olduğunu farkedeceksiniz.

Yetenek ağacı sistemine sahip olan oyunda derin ve detaylı olmayan ancak dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz yetenek puanları bulunmakta. Yetenek puanlarını hayatta kama, yakın dövüş ve menzilli silahlar gibi alanlarda harcayabilirsiniz. Aynı zamanda oyun motor seyahatlerine yoğunlaşmakta olup. Motor sürüş dinamiklerinin gerçekten de başarılı olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak motorun bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmeli ve aynı zamanda yakıtını düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Eğer yakıtınız biterse motorunuzu ayağınızla uzun süre sürümeniz gerekebilir.

Keşif duygusunu destekleyen bir açık dünyası olan oyunda çeşitli mücadeleler yer almakta olup, haritanın farklı bölümlerinde farklı iklimler görebilirsiniz. Bu da atmosfere olumlu anlamda katkı sağlıyor.

Optimizasyon konusunda konsol tarafında sorunlu bir oyun olarak çıksada PC platformunda sorunların çok daha minimize edildiğini belirtmek gerekiyor. Ortalama bir oyuncu bilgisayarı ile gayet akıcı bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Days Gone PC sürümünün Türkçe alt yazı desteği bulunmakta olup, olarak dilini benimseyerek oynamanız önemli. Bu noktada Türkçe dil desteğinin bulunmasının ülkemizdeki oyuncuların çoğu için gayet iyi bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunu farklı bir platformdan denemek isteyen veya sıfırdan başlamak isteyen oyuncular için gayet uygun olan Days Gone PC sürümü, teknik problemlerle de başınızı ağrıtmıyor. Oyunun hikaye görevlerinin yaklaşık 35 saat kadar sürdüğünü belirtelim.

İnceleme Notumuz 8.1 / 10

Kategorisinde gayet başarılı olan, belki enlerin odyunu olarak nitelendirilemeyecek ancak rahatlıkla “İyi Oyun” denilebilecek bir yapım.

Etiketler:
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)