Daha Fazla Hertz Oranına Gerçekten İhtiyacınız Var Mı?

Fahri Gün 03 Oca 2019 Bilgisayar 809  0

Bazen yeni bir teknoloji çıktığında onu hemen özümsüyoruz ve onun için bir yığın para ödemekten geri kalmıyoruz. Örneğin oyuncuların Hertz akımı da buna bir örnek. Peki bu gerçekten gerekli mi? Makalemizde derinlemesine irdeliyoruz.

Teknoloji kuşkusuz ki son derece hızlı gelişiyor ve bu gelişim bilgisayar dünyasına da epey yansımış durumda. Artık kavisli, yüksek hertz destekli monitörlerle karşılaşıyoruz ve bu hertz desteği sayesinde oyunlarda daha yüksek akıcılık alabiliyoruz. Monitörlerin sağladığı maksimum hertz oranının etkili olduğu aşikar ancak veriler paraya değiyor mu ve her oyuncunun 144 Hertz gibi oranlara ihtiyacı var mı? İşte bu konuda kullanıcıların çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Yüksek Hertz kullanım amacı ile alakalı bir konu

Hertz olayı yararlı olmasına yararlı ancak firmalar bunu fazlasıyla pazarlama stratejisi olarak kullanıyor. Örneğin 60 Hertz bir monitörle 144 Hertz bir monitör arasında ciddi bir fiyat farkı var ve 144 Hertz oyunculara bir devrim niteliğinde anlatılıyor. 144 Hertz, rekabetçi oyuncular için gerekli ancak hikaye modlu oyunları oynamayı daha çok seven oyuncular için çok da gerekli değil. Çünkü günümüzdeki en iyi grafik kartları bile son çıkan oyunları güçlü grafiklerde ultra ayarlarda 144 FPS’te çalıştıramıyor. Dolayısıyla kullanıcının ilk olarak amacına göre tercihte bulunması gerekiyor. Örneğin Counter-Strike: Global Offensive oyununda daha iyi skor için yüksek hertz oranına ihtiyaç duyan bir oyuncu, FPS’i de muhtemelen 144 ve üzerinde alabileceği için 144 Hertz bir monitör seçmesi daha sağlıklı olacaktır. Ancak son çıkan oyunları yüksek ayarlarda oynuyorsa ve zaten 60 FPS yukarısını görme ihtimale yoksa o halde 144 Hertz bir monitöre gerek de yok. Sonuç itibariyle çoğunluk ve pazarlama algısına kapılıp kullanıcının işine yaramayacak bir teknoloji için fazladan para vermenin bir anlamı yok. Ancak kullanıcının amaçları 144 Hertz’i gerektiriyorsa o halde kesenin ağzını biraz daha açıp yüksek Hertz kapasiteli monitörleri tercih etmesi gayet doğal.
Güncellemeler Nedeniyle Yavaşlayan Windows’u Hızlandırma Yöntemi
Windows Bilgisayarın Kapanmasını İptal Etme Yöntemi
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)