Cyberpunk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 17 Mar 2022 Teknoloji 246  0

Bu içeriğimizde Cyberpunk hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyor, Cyberpunk terimini açıklıyoruz.

İlk kez 1983 yılında Bruce Bethke tarafından kaleme alınan kısa öykülerle ortaya çıkan bu terim, zaman içerisinde pek çok farklı yazarın kalemleri le daha farklı bir boyuta erişmiştir. Cyberpunk, distopik bir gelecekte ileri düzeyde gelişmiş teknolojik ve bilimsel bir yapının hakim olduğu, teknolojinin karanlık unsurlarının öne çıkarıldığı bir evren olarak kabul edilmekte olup, bu temaya ait olan pek çok film ve oyun piyasaya sürülmüştür.

Cyberpunk evreninde sosyal karışıklık vardır ve devlet düzeni içerisinde siyasi karışıklıklar ile yolsuzluklar söz konusudur. Hükümet bununla ilgili çoğu zaman etkisizdir veya tamamen dağılmış haldedir. Topluma yön verenler ise bu durumda büyük ölçekli, kar amacı gütmekte olan ticari şirketlerdir.

Yasa dışı ticaretlerin, çetelerin cirit attığı cyberpunk evreninde insanların çoğu sanal gerçeklik içerisinde yaşar. Gerçeklik ve sanal arasındaki çizgi epey incedir ve insan benzeri androidler bu kültürün önemli ögelerinden biri olmuştur. Sistemin insan lehine işlemediği, teknolojinin sürekli değiştiği ve kötü yanlarının ortaya çıktığı bir evren sunmakta olup, Cyberpunk evrenindeki kahramanlar günümüzdekilerin aksine anti kahramanlardır. Muhalif, suçlu, uyumsuz olma eğilimindedirler ve bu evrende zayıflara adeta yer yoktur.

Cyberpunk yazarları arasında Bruce Sterling, William Gibson, Rudy Rucker, Lewis Shiner gibi önemli kalemler yer almaktadır. Edebiyat alanında ortaya çıkan bir terim olmasına rağmen günümüzde giderek cyberpunk evrenine doğru evrilmeye yorulabilecek teknolojik gelişmelerin yaşanıyor olması dikkat çekmektedir.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)