CrystalDiskMark ile Disk Performansını Test Etme Yöntemi

Fahri Gün 17 Oca 2022 Bilgisayar 151  0

Bu içeriğimizde CrystalDiskMark yazılımının ne olduğuna ve CrystalDiskMark kullanarak disk performansını nasıl test edebileceğinize değiniyoruz. İşte detaylar…

HDD, SSD, USB bellek gibi disklerin okuma ve yazma konusunda nasıl performans sergilediklerini öğrenebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz çeşitli üçüncü taraf yazılımlar bulunmakta olup, CrystalDiskMark da bunlar arasında popüler olan bir yazılımdır. Basit çalışma prensiplerine sahip olması ve az yer kaplamasıyla da öne çıkmaktadır.

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda disk karşılaştırma imkanı veren CrystalDiskMark programı, 2007 yılından beri rastgele ve sıralı okumalar yapıp disklerin okuma ile yazma performanslarını tespit etmektedir. Bu hususta yaygın olarak kullanılmış olan bir programdır.

İşleme başlayalım:

İlk olarak CrystalDiskMark programını güvenilir bir kaynak aracılığıyla indirip kurun. Programı başlatın ve ilk menü içerisinden çalışma sayısını 3 olarak seçip, ikinci menüde yer alan kıyaslama butonunu varsayılan hale getirin. Üçüncü menüden test etmek istediğiniz diski seçerek ALL butonuna tıklayıp testi başlatın.  Böylece işlem başlayacak olup, temel testte program sıralı okuma yazma ve üç farklı 4 KiB rastgele test olarak yapılabilecek tüm testleri sergiler. Eğer diskler üzerinde farklı testler de yapmak istiyorsanız farklı çalıştırma sayısı ve kıyaslama boyutunu seçmeniz gerektiğini de belirtelim.

CrystalDiskMark test sonuçları megabayt / saniye ve saniye başına girdi çıktı cinsinden gözükecek olup, böylece yeni aldığınız bir diskin gerçekten etikette vaadedilen performansı sunup sunmadığını görebilir veya artık eskiyen bir diskin kalan ömrünü kolayca tahmin edebilirsiniz.  SSD, HDD gibi harici belleklerin ve yeni , eski USB belleklerin okuma yazma hızları farklı olduğundan test sonuçlarını buna göre irdelemek gerekmektedir.

Program ile yapacağınız testleri çok sık yapmamanızı öneriyoruz çünkü uygulayacağınız bu testler diskinizin ömründen biraz götürmektedir. Dolayısıyla bu testi sıklıkla uygulamak diskinizin ömrünü kısaltacağından nadiren yapılması gerekiyor.

Etiketler:
Wo Mic Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ekran Kartının Kaç GB Olduğunu Öğrenme Yöntemi 
PDFMerge ile PDF Birleştirme İşlemleri
Monitörde Hz Ayarı Yapma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)