Coil Whine İle İlgili Pratik Bilgiler

Fahri Gün 21 Eyl 2017 Bilgisayar 939  0

Coil whine teriminin ne anlama geldiğini sizler için ayrıntılı bir şekilde ifade ediyoruz.

Coil whine donanımlar ile alakalı bir terim olup Türkçe karşılığı bobin ötmesidir. Coil, ekran kartına gelen gücü dengeler ve oluşabilecek dalgalanmaları temizler. Fakat bobinlerde yaşanan sıkıntılar nedeniyle fonksiyonlarını yitirmesi ve kullanıcıyı rahatsız edecek kadar ses çıkarması coil whine terimini doğurmuştur. Coil whine, donanımda oluşan istenmeyen seslere verilen isimdir. Yani bu kronik bir donanım arızasıdır.

Genellikle güçlü grafik kartlarında bu sorun çok görülür. Son yıllarda Nvidia tarafından üretilen Gtx 970 gibi grafik kartlarında çok fazla ortaya çıktı ve bu konuyla ilgili sayısız topic açıldı.

Coil Whine Sorunu Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Karttan anormal sesler çıkıyorsa bu coil whine sorununa bir işaret olabilir. Aşağıdaki videoda coil whine sorununa ilişkin önemli bir örnek var. Videoyu izleyerek sorunun ne olduğuna dair daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer sizde de karttan bu şekilde sesler geliyorsa büyük bir ihtimalle probleminiz aynı.

Benim Grafik Kartımda Coil Whine Var Ne Yapmalıyım?

Bu durumda yapmanız gereken şey kartınızı tamir ettirmektir. Eğer garantisi devam ediyorsa garantiye yollamanızı öneririm.

 

Etiketler:
MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)