Çocukların Akıllı Saat Kullanması Bazı Avrupa Ülkelerinde Yasaklandı

Fahri Gün 18 Kas 2017 Teknoloji 340  0

Edinilen bilgilere göre çocukların akıllı saat kullanması Almanya’da yasaklandı. Peki sebebi ne? İşte konuya ilişkin detaylar…

Giyilebilir teknolojinin önemli ürünlerinden biri olan akıllı saatler giderek yaygınlaşıyor. Özellikle öğrencilerin akıllı saatlere olan ilgisi bazı ülkelerde çeşitli önlemler alınmasına neden oldu. Bu ülkelerin başında Almanya geliyor.

Almanya telekominasyon devi Federal Network Agency tarafından çocukların akıllı saat kullanmasına yasak getirildi. Aynı zamanda ebeveynler de çocuklarına akıllı saat kullandırmamaları için uyarıldı. Bu sürpriz gelişme ülke gündeminde epey dikkat çekti.

Akıllı saatlerin çocuklar için yasaklanmasının altında yatan temel sebep ise güvenlik endişesi. İddialara göre ortam dinlemeleri akıllı saatler aracılığı ile kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Daha önce bu iddiaya yönelik önemli kanıtlar çocuk oyuncağı üreten firmalardan Vtech tarafından ortaya çıkarılmıştı. Vtech, 6.4 milyon müşterinin ve aynı zamanda akıllı saati kullanan çocukların fotoğrafları, sohbet günlükleri ve ortamlarının bilgilerine erişilebildiğini açıklamıştı ve bunlara dair deliller sunmuştu. Bunun dışında daha önce bu tür olayları fark eden ebeveynler de dava açmıştı.

Sonuç itibariyle bu gibi gelişmelerin ardından Almanya hükümeti çocukların akıllı saat kullanmasını yasakladığını duyurdu. Fakat bu önlem kuşkusuz bu sorunun önüne geçebilecek bir önlem değil. Sadece kısmi bir çözüm sağlayabilir.

 

Etiketler:,
WhatsApp Uygulamasına Kaydır Cevap Ver Özelliği Geliyor
Apex Launcher Pro Kısa Süreliğine Ücretsiz İndirilebiliyor
Gear S3 Isınma Sorunu Yeni Güncellemeyle Tarih Oluyor
MediaPad M5 İçin GPU Turbo Güncellemesi Geliyor

Yorum Yapmayı Unutmayın :)