Clickbaitin Avantajları ve Dezavantajları

Fahri Gün 25 May 2022 İnternet 219  0

Bu içeriğimizde clickbait kullanımının bazı avantajlarına ve dezavantajlarına değiniyoruz. İşte clickbait tekniğiyle ilgili olarak bilmeniz gerekenler…

Clickbait kullanımının özellikle günümüz internet dünyasında son derece yaygın olduğunu belirtmek gerekiyor. Pazarlamacılar, medya servisleri ve bireysel kullanıcılar clickbait yöntemine sıklıkla başvuruyor.

Bir içerik hakkında abartılı başlıklar atılarak kullanıcının ilgisini çekme amacı güden clickbait, genellikle “Bunu yapanlar yanacak” , “Öyle bir şey oldu ki…” gibi başlıklardan oluşur. Bu başlıklar kısa ancak çok dikkat çekicidir. İnsanların içeriği merak etmesi sağlanır. Ancak bu tarz başlıkların içeriklerinde kullanıcının istediği reaksiyonu alamaması yani başlık ile içeriğin uyumsuz olması önemli dezavantajlar doğurur.

Clickbaitin temel avantajları:

Daha fazla ilgi çekecek başlıklar kullanmak daha çok hit almayı sağlar. Clickbait başlıklar sayesinde videonuzun daha çok izlenmesini ve içeriğinizin daha çok okunmasını sağlayabilirsiniz. Bu clickbaitin temel avantajıdır.

Clickbaitin dezavantajları:

Uzun vadede zarar verir çünkü kullanıcıyı her ne kadar içeriğe davet etsede içerikten tatmin olmayan kullanıcı sitenin kendisini aldattığını düşünerek artık ziyaret etmemeye başlayabilir. Bunun yanında arama motorları index silebilir ve içerikler değersiz görülerek internet sitesinin veya YouTube kanalının uzun vadede ziyaretçi kaybetmesi sorunu gündeme gelebilir. Bu tarz clickbait içerikler yüzünden kaliteli olan içerikleriniz de değer kaybederek görmezden gelinebilir.

Bu zamana kadar yapılan araştırmalar ve genel gözlemler clickbait kullanmanın arama motorları ve kullanıcı deneyimi yönünde negatif etkilerinin daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Etik değerlere de zarar veren bir yaklaşım olduğu düşünüldüğünde ve zaman zaman clickbait içeriklerin şahıslara da zarar verebildiği göz önüne alındığında hukuki tarafta da bazı sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Etiketler:
İnternetten Öğrenilebilecek Yetenekler
DiCaprio’nun Rol Aldığı Başarılı Filmler
Aşıklar Buraya! En İyi Aşk Filmleri
Mac Adresine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)